FSS za pet godina iz budžetskih rezervi dobio 1,8 milijardi dinara

Za pet godina Fudbalski savez Srbije je iz budžetskih rezervi dobio 1,8 milijardi dinara, iako je uporedo dobivao i novac od UEFA namijenjen reprezentacijama koje se plasiraju na Evropsko ili Svjetsko prvenstvo.

Dragan Džajić i Jovan Šurbatović (Foto: FoNet/FSS)

Konkretno:  prije Evropskog prvenstva UEFA je fudbalskim savezima zemalja učesnica podijelila 371 milion evra, pa je FSS dobio koliko i ostali – 9,5 miliona evra. Da je reprezentacija Srbije prošla grupu, palo bi još milion i po

Stanje stvari

Kakave su prilike u FSS svjedoči i objava bivšeg slavnog fudbalera i reprezentativca  Nemanje Vidića da se povlači iz tog organa jer je uvidio da ogromna većina funkcionara neće bilo što da mijenja u svom radu – ne žele ni da ga ljudski saslušaju, a usput ga još vrijeđaju i omalovažavaju.

A predsjednik Nezavisnog sindikata profesionalnih fudbalera Mirka Poledice tvrdi da je “srpski fudbal leglo korupcije, organizovanog kriminala i nepotizma”, a “Srbija zemlja u kojoj se igra najviše nameštenih utakmica”.

Inače, od 24 ekipe na Evropskom prvenstvu, Srbija je bila 13. po vrijednosti igrača (ukupno 313 miliona evra) i 14. po šansama da se nađe u finalu, ali nije ušla ni među 16 najboljih. Postigla je samo jedan gol, imala je najmanje upućenih šutova na gol i najviše pasova unazad. Ukratko, bila je bijeleda senka ekipe.

Klinički nalaz

„Pomoć koju je FSS dobio govori da postoji opšti javašluk u radu FSS-a i da su promptno potrebne mere i kadrovske i sistemske prirode u načinu funkcionisanja fudbala u Srbiji kako bi se obezbedio sistem odgovornosti za ono što je urađeno ili ono što nije urađeno, ali i za finansijko poslovanje“, rekao je za „Vreme“ ekonomista i urednik publikacije „Strateo“ Saša Đogović.

Hoće li se nešto promijeniti

Kako stvari stoje, u FSS sve ostaje po starom. Naime, upućeni u ovu problematiku navode da je domaći fudbal odavno talac vladajuće politike i njenih interesa. U suprotnom, ne bi fudbalski funkcionari ličili na ličili na one iz vladajuće stranke, niti bi naprednjaci na čelu sa šefom države gradili besmislene stadione po mjestima u Srbiji gdje nema nikakve fudablaske tradicije, a posebno ne onaj Nacionalni stadion u okviru EXPO 27.

F.Š. /Vreme

Više o ovome pročitajte na: