Dogovor EXPO gradi – bez tendera za nabavke do 100.000 evra

Vlada Srbije odlučila je da EXPO izložbu, centralni projekat plana Srbija 2027. oslobodi potrebe poštovanja zakona koji važe za redovne projekte. Sve nabavke do 100.000 evra za EXPO mogu – bez tendera.

Delloite Advisory će za oko 130.000 evra na dve godine preuzeti knjige, finansije i poreze preduzeća formiranih za pripremu EXPO 2027. Pošta će za dva miliona dinara tri godine raznositi pošiljke. (Foto: Vlada Srbije)

Firme koje budu radile na projektu EXPO 2027 moći će da budu angažovane bez raspisivanja tendera za svaki posao do 12 miliona dinara. Konkurentska preduzeća koja budu nezadovoljna izborom neće imati mogućnost da se žale Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki. To proizilazi iz odluka Vlade Srbije o kojima se razgovaralo na panelu u organizaciji NALED-a.

To znači da firme faktički neće moći efikasno da se zaštite ako u postupku izbora izvođača radova ili dobavljača neke robe bude prekršena procedura ili ako se postave neprihvatljivi kriterijumi. Dešavalo se već da se uslovi nabavke formulišu tako da budu skrojeni za nekog konkretnog ponuđača, što suštinski diskriminiše konkurenciju. 

Kad se radi o EXPO 2027, na ovakve stvari niko neće moći da se žali u uobičajenom postupku, sve dok se radi o poslu vrednosti do nekih 100 hiljada evra.

Skupština Srbije usvojila je krajem prošle godine lex specialis o „posebnim postupcima“ za realizaciju EXPO 2027. Između ostalog, firme koje budu vodile projekat neće primenjivati Zakon o javnim nabavkama, već posebna uredbu koju je Vlada Srbije ovog meseca zaista i usvojila.

Šta sve može bez tendera?

Postoje tri kategorije nabavki regulisanih novom Uredbom.

1. Kada se kupuju dobra i usluge vredni do 3,5 miliona dinara ili kod nabavki radova procenjene vrednosti do šest miliona dinara, naručilac za ponudu može da se obrati čak i samo jednoj firmi. Nema obavezu da uopšte šalje konkursnu dokumentaciju i može da bira preduzeća „koja su prema saznanjima naručioca i na osnovu rezultata istraživanja tržišta sposobna da izvrše nabavku“.

2. Kad se kupuju roba i usluge čija je procenjena vrednost do 12 miliona dinara ili treba sprovesti radove vrednosti do 24 miliona dinara i manje, firme koje upravljaju pripremama za EXPO moraju da se za ponudu obrate na bar tri adrese i moraju da pošalju konkursnu dokumentaciju, pri čemu i dalje same biraju kome će ponudii posao.

3. Tek ako vrednost dobara i usluga koje se nabavljaju prelazi 12 miliona dinara, odnosno 24 miliona u slučaju kad se traži izvođač radova, država će i dalje biti u obavezi da raspiše javni poziv na koji će moći da se jave svi zainteresovani.

“Šta god da piše u Uredbi, postojaće problem sa zaštitom prava, jer firme neće imati mogućnost da se obrate Republičkoj komisiji ako uoče da nešto nije bilo kako treba.

Ni hitnost radova zbog izložbe 2027. godine nije bila dovoljno dobro opravdanje da se isključi primena Zakona o javnim nabavkama, jer i u tom zakonu postoje mogućnosti da se neki postupci sprovedu brže, u kraćem postupku, kraćem roku za podnošenje ponuda”, smatra Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnosti Srbija.

Ko zapravo upravlja radovima za EXPO?

Vlada Srbije osnovala je šest firmi radi izgradnje stambenih objekata za smeštaj učesnika i posetilaca tokom trajanja izložbe. To su „SPV Galovica 1“, „SPV Galovica 2“, „SPV Galovica 3“, „SPV Petrac 1“, „SPV Petrac 2“, „SPV Petrac 3“. SPV u njihovim nazivima znači „Special Purpose Vehicle“ (entitet posebne namene), što označava firmu osnovanu za “jednokratnu upotrebu”, odnosno za izgradnju konkretnog objekta.

Krovno preduzeće koje organizuje čitavu izložbu i upravlja svim pripremama je firma „EXPO 2027“.

Šta se gradi?

Kompleks koji se priprema za EXPO 2027 obuhvatiće niz stambenih i poslovnih objekata, obimnu infrastrukturu i javne sadržaje. Među najznačajnijim najavljenim objektima koji će nići na surčinskoj livadi u naredne tri godine nalaze se:

  • Nacionalni fudbalski stadion po projektu poznatog arhitekte Marka Fenvika, uz parking za 9.000 automobila
  • Centar za vodene sportove 
  • Izložbeni prostor na površini od 230.000 kvadrata
  • Zgrade sa 160.000 kvadrata stambenog prostora, za 4.500 ljudi
  • Centralno šetalište širine 40 metara
  • Hotel sa 400 soba

Više o ovoj temi čitajte na: