Evropa i pravo na abortus: Da li je Srbija sledeća?

U našoj zemlji, godinama se provlači lažna vest o stotinama hiljada namernih prekida trudnoće. Ipak, podaci Insituta Batut, koji su javno dostupni, govore da je taj broj daleko manji.

Izvor: Envato

Aktivistkinja inicijative „Moj glas, moj izbor“ Tea Daucenberg izjavila je FoNetu da skoro 20 miliona žena u Evropi nema pravo na bezbedan abortus. Zbog toga je pokrenuta peticija da se državljankama Evropske unija (EU) omogući da abortus izvrše besplatno u nekoj drugoj državi članici, ako to ne mogu da učine u matičnoj zemlji.

Šira slika

Daucenberg je rekla da je za odlučivanje o toj inicijativi potrebno da sedam država članica EU učestvuje sa određenim brojem potpisa, koji je proporcionalan broju stanovnika i naglasila da je do sada od aprila prikupljeno pola miliona potpisa. U Sloveniji to ide dobro, isto u Hrvatskoj, posebno kada se tome pridružila pevačica Severina, naglasila je ona i dodala da u Nemačkoj i Francuskoj takođe akcija ide dobro, ali u Belgiji slabije.

U većini evropskih zemalja, abortus je legalan do određenog perioda trudnoće, najćešće između 12. i 14. nedelje. Najduži period za namerni prekid trudnoće dopuštaju Ujedinjeno kraljevstvo i Holandija – 24 nedelje.

Ipak, delimična ili potpuna zabrana namernog abortusa na snazi je u Poljskoj, Monaku, Lihtenštajnu, Malti, Farskim ostrvima i Andori. Severna Irska izborila se za pravo na abortus 2018. godine.

Kako je u Srbiji

U našoj zemlji, godinama se provlači lažna vest o stotinama hiljada namernih prekida trudnoće. Ipak, podaci Insituta Batut, koji su javno dostupni, govore da je taj broj daleko manji.

U proseku, u Srbiji se izvede oko 10-14.000 namernih pobačaja godišnje. Sve statistike ukazuju na to da na ovu intervneciju najčešće idu žene koje su u braku, starosti između 35 i 44 godine, koje već imaju dvoje ili više dece.

Taj trend se ne menja poslednjih deset godina, otkako su Batutovi izveštaji javni. Takođe, i abortusi obavljeni na privatnim klinikama ulaze u ovu statistiku, jer u Srbiji postoji registar prekida trudnoća, koje lekari popunjavaju da ne bi došlo do zloupotreba trudničkog odsustva.

Zakonska granica za prekid trudnoće je 10 nedelja bez mišljenja komisije, a uz to mišljenje, do 12. nedelje.

Priredili: T.S.-J.G. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: