EU odložila uvođenje elektronske pasoške kontrole za putnike koji nisu državljani Unije

Evropska unija odlučila je da odloži primenu novog sistema ulaska i izlaska iz Šengen zone. Šta je presudilo i zna li se novi datum?

Ilustracija (Izvor: Envato)

Evropska unija odložila je primenu novog sistema ulaska i izlaska iz Šengen zone – na neodređeno vreme.

“Na stolu više nije 10. novembar. Nadam se da ćemo početi što pre, ali za sada nema novog vremenskog okvira.” Ovo je nakon sastanka Saveta EU za pravosuđe i unutrašnje poslove, rekla komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson, prenosi RSE.

Zašto je došlo do odlaganja?

Jedan od razloga je taj što su Nemačka, Holandija i Francuska potvrdile da nisu spremne. Ove tri zemlje, inače, beleže 40 odsto ulazaka u Uniju.

Portparol nemačkog ministarstva unutrašnjih poslova rekao je da još nije uspostavljen centralni sistem, prenosi Danas. Taj sistem trebalo bi da obezbedi agencija Unije EU-Lisa.

Zadužena je za primenu velikih informatičkih sistema unutar EU.

Francuska veruje da je sistem koristan, ali poručuje da uvođenje mora da bude urađeno kako treba.

Šta podrazumeva EES sistem?

Elektronski sistem registracije ulaska i izlaska (Entry/Exit System -EES)  je automatizovani IT sistem za registraciju putnika iz trećih zemalja.

Odnosi se na one koji imaju vize za kratkoročni boravak, ali i putnike bez vize. Svaki put kada pređu spoljnu granicu EU.

Trebalo je da stvori digitalnu bazu kojom se povezuju putne isprave sa biometrijskim čitanjima koja potvrđuju identitet putnika. Time prestaje potreba da se na spoljnim granicama EU stavljaju pečati u pasoše.

Osobe koje nisu državljani EU, a ulaze u „šengensku zonu“ slobodnog kretanja trebalo bi da daju:

  • otiske prstiju,
  • snimak lica
  • odgovore na pitanja o boravku.

Kada je sistem ustanovljen

Sistem je ustanovljen u novembru 2017. godine a njegova primena više puta odložena.

Trebalo bi da se odnosi na putnike iz oko 60 država. Među njima je i Zapadni Balkan.

Primenjivaće se za putovanja u 30 evropskih zemalja: sve članice EU (osim Irske i Kipra), kao i za LIhtenštajn, Norvešku, Island i Švajcarsku.

Zašto je ustanovljen

Da bi baze članica EU bile povezanije čime bi se olakšalo praćenje vremena i mesta boravka. Tako se putnici koji nemaju pravo da u Šengenu borave duže od 90 dana tokom šest meseci sprečavaju ostanu duže od tog roka.

 Durgi razlog je da se kriminalcima ili teroristima oteža ulazak u EU s lažnim pasošima. Biometrijska kontrola će se vršiti prilikom svakog prelaska granice.

Kompas

Pročitajte i: