Energetika: Zašto nafta u Srbiji zavisi od Hrvatske

Srbija iz domaćih izvora dobija samo 23 odsto nafte, pa je najveće pitanje zapravo da li će hrvatski naftovod, preko kojeg u Srbiju stiže 90 odsto ovog energenta, pratiti potencijalne sankcije Amerike.

Ilustracija (Foto: Envato)

Čak i ako Amerika uvede sankcije NIS-u, da li će Srbija imati dovoljno nafte za sopstvene potrebe – zavisiće od hrvatske državne kompanije. Jadranski naftovod (JANAF) je firma koja je u većinskom vlasništvu države Hrvatske, a preko nje u Srbiju stiže gotovo sva nafta koju država uvozi – čak 90 odsto.

Kakav je dogovor?

JANAF sa NIS-om ima potpisan ugovor za transport 10 miliona nafte do 2026. godine, ali je pitanje da li će ovaj dogovor ispoštovati ukoliko Sjedinjenje Američke Države budu uvele sankcije Naftoj industriji Srbije.

I sam premijer Hrvatske Andrej Plenković je nedavno, nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, izrazio zainteresovanost da se ovo pitanje što pre reši.

Čija je jadranska nafta?

Jadranski naftovod je izgrađen još 1979. godine, a glavni terminal je na hrvatskom ostvru  Krk. Celo područje naftovoda je tada bilo deo Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Danas se JANAF-om distribuira nafta za potrebe rafinerija u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj. Da se i sama Srbija slabo snadbeva ruskom naftom pokazalo se još 2022. godine, kada je Evropska unija zabranila da kroz JANAF teče ruska nafta. Zapravo, dve trećine nafte koja protiče kroz JANAF dolazi iz Iraka i Kazahstana.

J.G./Vreme

Više o ovome pročitajte na: