Ekspertska vlada: Šta je realno, šta nije, koje su prednosti, a koje mane

Ko bi činio, a ko birao ekspertsku vladu, ko bi joj dao mandat, a kome bi odgovarala?

Ilustracija: Uroš Maksimović

Vojvođanski studenti sa fakulteta i viših škola u Novom Sadu, Subotici i Zrenjaninu predložili su formiranje ekspertske vlade kao rešenje za izlazak iz društvene i političke krize.

Ko bi zapravo činio ovu vladu, ko bi joj dao mandat, kome bi odgovarala… Studenti su na sve mislili i izneli konkretne predloge. Podržali ih studenti iz Niša, a sada se čeka odluka beogradskih studenata koji prema izjavi akademaca za Demostat „razmatraju i politička rešenja za izlazak iz blokada“.

Kriterijumi

Studenti su dali jasne kriterijume za učešće u ekspertskoj vladi:

  • Nepovezanost sa izvršnom i zakonodavnom vlašću
  • Nepovezanost sa političkim strankama i pokretima
  • Dokazani i priznati eksperti u odgovarajućim oblastima
  • Poznavanje rada državne uprave i upravljačkih veština
  • Moralni i etički integritet
  • Podrška studenata i javnosti

Prelazna vlada bi trajal između osam i dvanaest meseci i imala bi zadatak da radi na ispunjunenju studentskih zahteva i omogućavanju uslova za fer i poštene izbore. Oni koji bi bili ministri morali bi da se obavežu da se narednih osam godina neće baviti politikom, kako bi na taj način mogli da budu potpuno nezavisni u radu.

Šta su prednosti ovakve vlade?

Prednosti ovakve vlade bile bi što bi ona bila vid ispružene ruke, maslinove grančice studentima prema vlasti koja neće, a i da hoće – nije u stanju da ispuni studentske zahteve.

Ovako bi prelazna vlada bila pomirljivo rešenje da se teška društvena situacija razreši bez širih sukoba. Ne znači, naravno, da bi vlast to odmah shvatila jer je predsednik Aleksandar Vučić u više navrata najavljivao da neće pristati na takvu vladu dok je živ. Međutim, nema dileme da bi ovakva ponuda studenata bila kompromis – evo, vi ne možete da nam ispunite zahteve, ajde pustite onog ko može.

Koje su mane ovakve vlade?

Ozbiljna mana ove vlade bi mogla da bude ta da bi lako mogla da padne ako bude formirana bez jasnih međunarodnih garancija o trajanju i kapacitetu. Vlada eksperata koju bi samo izglasala sadašnja Skupština lako bi mogla da dođe u situaciju da je naprednjačka koalicija obori posle samo nedelju ili dve. Zato bi samo jasne garancije neke treće strane, u suštini međunarodnog faktora, mogle da joj daju kapacitet.

Iako bi ovakvu vladu činili eksperti iz pojedinih oblasti, nema garancije da bi oni mogli da oslobode korumpirane institucije i nateraju ih pošteno da rade. Sama činjenica da bi je činili ljudi van političkog miljea bila bi mana, a ne prednost, jer ne bi možda bili spremni na opstrukcije koje bi sigurno bilo na apsolutno svim nivoima.

Na kraju, osim oslobađanja medija i sređivanja biračkog spiska, ekspertska vlada bi imala ozbiljan problem da se bavi nekim od najvažnijih pitanja, poput na primer litijuma. Ta problematika morala bi da sačeka vladu koja bi bila izabrana na izborima. A za neke stvari možda nema dovoljno vremena za čekanje.

V. Živanović / Kompas