Vakcinacija dece je najbolja zaštita: Kako sprečiti epidemiju morbila i mogu li i odrasli primiti MMR vakcinu?

Autorski tekst dr Slavice Plavšić o epidemiološkoj situaciji sa malim boginjama (morbili) u Republici Srbiji

Foto: Privatna arhiva

Epidemija malih boginja na teritoriji Beograda je prijavljena 22. februara 2024. godine. Od tada do danas na teritoriji glavnog grada registrovana su 68 slučaja obolevanja od malih boginja, a u Srbiji ukupno 106 u različitim gradovima gotovo cele zemlje, tako da slučajevi  nisu epidemijski povezani, što epidemiolozima predstavlja dodatne probleme u praćenju i kontroli bolesti.

Epidemija u KBC Zemun: Infekcija počela u porodilištu

Zadnjih dana, javnost je vrlo uznemirena informacijom da se epidemija morbila pojavila u UKBC Zemun. Po informacijama sa sajta Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, zaključno sa 26. majem, od malih boginja obolelo je sedam osoba, od kojih su petoro  zaposleni u bolnici za ginekologiju i akušerstvo UKBC Zemun, dok su dvoje iz različitih jedinica te ustanove. Posle toga se ova referentna ustanova više nije oglašavala.

Za šest obolelih vakcinalni status je nepoznat, i verovatno je da nisu vakcinisani, dok je jedna osoba vakcinisana jednom dozom MMR vakcine, što je nedovoljno za zaštitu od ove bolesti u epidemijskim uslovima. Obolele osobe su starosti od 29-56 godina.

Infekcija je 12. maja počela da se širi iz porodilišta, kada je, jedan od ginekologa došao na dežurstvo sa povišenom  temperaturom i ospom. On je već sutradan  primljen na Infektivnu kliniku, gde je potvrđena dijagnoza malih boginja (morbili).

 U KBC Zemun su preduzete sve mere kako bi se zaustavilo dalje širenje bolesti. Zabranjene su posete, elektivni prijeme su odloženi do odjave epidemije, a primaju se samo hitni slučajevi.

Za sve zaposlene KBC Zemun naložena je revizija vakcinog statusa. Ukoliko nemaju uvid u medicinsku vakcinalnu dokumentaciju, radi se serološka analiza, dokazivanja IGG antitela. Ukoliko se potvrdi da nemaju adekvatnu zaštitu takve osobe se vakcinišu. Oni koji nisu vakcinisani u slučaju pojave bilo kojih simptoma treba da se jave nadležnoj zdravstvenoj ustanovi.

Bebe zaštićene ako je majka vakcinisana

Bebe ne mogu da prime vakcinu do navršenih 12 meseci, ali su one zaštićene imunitetom koji su dobili od majke, ukoliko je ona kompletno vakcinisana.

Za sada je najvažnije da među pacijentima i bebama nije registrovan nijedan slučaj obolevanja od malih boginja.

U pоslеdnjој velikoj еpidеmiјi mаlih bоginjа u Srbiјi, tокоm 2017. i 2018. gоdinе rеgistrоvаnо је око 5.800 оbоlеlih, оd којih је 93% bilо nеvакcinisаnо, nеpоtpunо vакcinisаnо ili sа nеpоznаtim vакcinаlnim stаtusоm.

Јеdnа trеćinа оbоlеlih bilа је hоspitаlizоvаnа zbоg tеžinе кliničке sliке prаćеnе коmpliкаciјаmа.

U оvој еpidеmiјi rеgistrоvаnо је 15 smrtnih ishоdа, mеđu којimа је bilо čеtvоrо dеcе mlаđе оd pеt gоdinа. Najviše obolelih je bilo među decom do pet godina. U godini koja je prethodila ovoj epidemiji, procenat vakcinisane dece MMR vakcinom bio je 81 odsto. Pune bolnice i smrt dece je nakratko podigla svest roditelja, pa je 2018. godine broj vakcinisanih porastao na 93,4 odsto.

Prethodne dve epidemije morbila su bile 1997. i 2007. godine, a 2023.godine, zabeležena je lokalna epidemija na teritoriji Smedereva u kojoj je obolelo ukupno 50 osoba оd којih је vеćinа (94%) bilа nеvакcinisаnа. Brzom i efikasnom intervencijom epidemiološke službe, bolest je zaustavljena na tom broju.

Epidemija zbog niskog stepena imunizacije

Broj vakcinisanih MMR vakcinom u Srbiji je bio veoma dobar do 2013. godine i kretao se od 90 do 97 odsto, što je dovoljno da bi se postigao kolektivni imunitet. Međutim, 2014. godine obuhvat vakcinacijom je drastično opao na 86 odsto.

Epidemija morbila se pojavila upravo zbog jako niskog stepena imunizacije u većem delu zemlje, koji je najniži u zadnjih dvadeset godina Tокоm 2020. i 2021. gоdinе u Srbiјi su rеgistrоvаnе nајnižе vrеdnоsti оbuhvаtа MMR vакcinоm u pоslеdnjih 20 gоdinа. Оbuhvаt оvоm vакcinоm u drugој gоdini živоtа u 2020. gоdini iznоsiо је 78 odsto, а u 2021. gоdini svеgа 74,8 odsto. Оbuhvаt drugоm dоzоm, prе upisа u prvi rаzrеd оsnоvnе šкоlе, u 2021. gоdini iznоsiо је 85,8 odsto, u 2022. gоdini је biо 81,3 odsto za prvu , а za drugu dozu 89,5 odsto.Tek nekoliko okruga je dostiglo neophodan obuhvat vakcinacijom od 95 odsto

Broj vakcinisanih nije zadovoljavajući

Izveštaj Instituta Batut o imunizaciji za 2023. godinu je objavljen tek nedavno i iz njega vidimo da obuhvat vakcinacijom ni prošle godine nije bio zadovoljavajući. Naime, 2023. godine obuhvat vakcinacijom prvom dozom vakcine je iznosio 84,5 odsto, a revakcinacijom 91 odsto.

Ciljne vrednosti obuhvata vakcinacijom treba da budu 95% , kako bi se sprečila cirkulacija uzročnika u populaciji i obolevanje.

Kod mnogih građana je vakcinalni status nepoznat. Šta to znači? Od kada su registrovani prvi slučajevi obolelih od malih boginja, često nailazimo na ovu konstataciju koja je mnogima nejasna. Morbile mogu da dobiju nevakcinisane osobe i one koje nemaju imunitet stečen nakon bolesti. Ali, u vreme kada se pojavi epidemija, mogu da se zaraze i oni koji su nepotpuno vakcinisani jednom dozom vakcine.

U Srbiji je vakcinacija protiv malih boginja počela 1971. godine, primenom monovalentne vakcine u jednoj dozi.

  • 1984. godine počinje da se koristi vakcina protiv morbila i parotitisa, takođe u jednoj dozi,
  • a od 1994. godine počinje vakcinacija trovalentnom vakcinom protiv morbila, parotitisa i rubeole, koja se i sada daje.

MMR vakcina se daje u dve doze. Prva doza odmah posle prvog rođendana, u 13, 14. mesecu, a druga pred polazak u školu.

Samo osobe, koje su primile dve doze vakcine i imaju potvrdu o tome, smatraju se kompletno vakcinisanim. Naravno, pod uslovom da su zaista vakcinisani i da ta potvrda nije lažna, što je, nažalost, u vreme intenzivne aktivnosti antivakcinaša dosta česta pojava.

Generacije pre 1970. verovatno prirodno prokužene

Generacije rođene pre 1970. godine su najverovatnije prirodno prokužene tako što su prebolele male boginje. Američki centar za kontrolu bolesti (CDC) je predložio da se stariji od 65 godina zaštite bar jednom dozom MMR vakcine, ali naši eminentni epidemiolozi smatraju da nema potrebe za tim jer je najveći broj njih male boginje preboleo u detinjstvu, a i ne bismo imali dovoljno doza za vakcinaciju dece.

Najbolja zaštita za sve bila bi vakcinacija dece sa obuhvatom preko 95 odsto i u tom slučaju, ne bi bilo opasnosti od epidemije. Međutim, u ovakvoj epidemijskoj situaciji, mnogi imaju potrebu da znaju da li su zaštićeni od morbila ili ne.

To se može proveriti serološkom detekcijom IgG antitela na morbile.Testom se utvrđuje postojanje antitela na antigene virusa morbila, a ukoliko postoje antitela u krvi, to je potvrda da osoba ima imunitet i može biti sigurna da neće oboleti ukoliko dođe u kontakt sa zaraženom osobom.

Mogu li odrasli primiti MMR vakcinu?

Na sajtu GZJZ ( Gradskog zavoda za javno zdravlje) navodi se da neimunizovana ili nepotpuno imunizovana lica (izuzev onih kod kojih postoje trajne kontraindikacije) treba da se vakcinišu MMR vakcinom do navršene 18. godine života, a ako postoje epidemiološke indikacije i kasnije. Minimalni razmak između davanja dve doze MMR vakcine iznosi četiri nedelje.

O trošku RFZO mogu se vakcinisati nekoliko grupa građana:

  • Zaposleni u zdravstvenim ustanovama;
  • Građani koji su bili u kontaktu sa obolelom osobom od morbila u roku od 72 sata;
  • Žene koje planiraju trudnoću, pošto morbili kod trudnica izazivaju težu kliničku sliku i rizik su po dalji tok trudnoće. MMR vakcinom se ove žene štite i od rubeole, koja takođe može biti opasna kod trudnica. MMR vakcina štiti i od parotitisa koji, ako se pojavi kod muške dece može imati za posledicu sterilitet.

Ove kategorije MMR vakcinu mogu da prime u GZJZ Beograd, u Zavodima za javno zdravlje ili Institutu za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut, sa uputom lekara ukoliko je rezultat serološkog testiranja negativan.

MMR vakcina namenjena za imunizaciju putnika u međunarodnom saobraćaju se prima samo u institutu Batut. I u nekim privatnim ustanovama se takođe može primiti MMR vakcina u dve uz obavezan pregled lekara opšte prakse.

Dr Slavica Plavšić pisaće narednih dana o kliničkoj slici morbila, zašto se roditelji plaše MMR vakcine i kakva je situacija u Evropi u vezi sa morbilima