Domovi za stare s one strane zakona

Zatvoren je još jedan nelegalni dom za stare u Beogradu, čime se broj ovakvih objekata – domova za stare koji su radili bez licence, pa su otkriveni – popeo na blizu 160

Ilustracija (Izvor: Envato)

Inspekcija socijalne zaštite je nedavno je zatvorila još jedan dom za stare u Beogradu. Broj zabranjenih privatnih domova sada iznosi 157. Ministarstvo poručuje – dobro se informišite i proverite ima li dom koji ste odabrali licencu, jer to što rade nelegalno, ne sprečava ih da se reklamiraju.

Problem broj 1.

Iako postoje izuzeci, u većini nelegalnih domova, uslovi smeštaja su veoma loši ili, kako RTS piše, “na granici bezbednosti i ljudskog dostojanstva”.

A kada im se zabrani rad, presele se samo na drugu adresu.

Biljana Zekavica,iz Inspekcije socijalne zaštite, kaže da su neki od vlasnika vrlo uporni – ne licenciraju se, ali hoće da budu u tom poslu. A zatim: “Neretko zabranjuju da inspekcija uđe, pa tražimo asistenciju policije ili nalog suda za pregled stambenog prostora.(…) Protiv njih su pokrenuti postupci – prekršajni ili krivični, u zavisnosti od stanja, od postupanja po merama, ali imamo nekoliko koji se oglušuju o sve naše mere.“

Problem br. 2

Problem predstavlja i to što je nedovoljno inspektora da bi se išlo u kontrolu češće. Pa se dešava i da legalni, prijavljeni domovi, nakon dobijanja licence, smanje broj zaposlenih ili dodaju krevete.

J.J./Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: