Danas je na dnevnom redu o rezoluciji o Srebrenici: Propaganda srpskih vlasti i kroz zvonjenje hramova SPC
Članice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija će na današnjoj sednici u Njujorku, koja počinje u 16 sati po srednjoevropskom vremenu, raspravljati i glasati o nacrtu rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Kako saznaje Glas Amerike u Ujedinjenim nacijama Nemačka, koja je jedan od inicijatora, predstaviće nacrt rezolucije.
Neće biti debate
O predlogu dokumenta neće biti održana formalna debata – već će države moći da obrazlože svoj stav, usled čega neće biti zvanične liste govornika tokom zasedanja.
Takođe, kosponzorima nacrta rezolucije neće biti omogućeno da se obrate. U te zemlje, između ostalog spadaju Sjedinjene Države, Francuska ili Italija, ali i balkanski kosponzori, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Hrvatska, Severna Makedonija. Do zaključenja teksta nacrt rezolucije o Srebrenici kosponzorisalo je 39 država.
Govoriće Aleksandar Vučić
Očekuje se da će pre glasanja govoriti predstavnik Srbije – predsednik Aleksandar Vučić.
Takođe, trebalo bi da govori i predstavnik Crne Gore, koja je najavila da će podržati, ali nije kosponzorisala nacrt rezolucije.
Glasu Amerike je u svetskoj organizaciji ranije precizirano da je za usvajanje nacrta rezolucije potrebna prosta većina članica Generalne skupštine – što uobičajeno iznosi 97 država od 193, koliko ih ukupno ima.
Predlog dokumenta, čiji je zvanični naziv, „Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici 1995“, sačinile su Nemačka i Ruanda.
SPC hramovi zvone u podne
Srpska pravoslavna crkva (SPC) saopštila je da će danas u podne zvoniti sva zvona na pravoslavnim hramovima u Srbiji, po blagoslovu patrijarha Porfirija.
„Zvoniće sva zvona na pravoslavnim hramovima pozivajući verni svetosavski narod na usrdnu molitvu, smirenost, međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra, uprkos potpuno lažnim i nepravednim optužbama kojima je izložen u Organizaciji ujedinjenih nacija“, navodi se u saopštenju SPC.
Kako se dodaje, patrijarh Porfirije pozvao je „vasceli srpski pravoslavni narod da se ujedini u molitvi za pravdu i mir svim narodima“.
„Posebno onim sa kojima vekovima delimo zajedničku istoriju sa biblijskom verom u srcu i na usnama: ‘Živ je Gospod naš. Živa će biti i duša naša!’ (sr. I Sam 25, 26) Hristos vaskrse“, poručili su iz SPC.
Molitvu za žrtve iz Srebrenice ne spominju ni srpski političari ni crkveni velikodostojnici.
Kompas/FoNet