Danas je Međunarodni dan muškaraca: 19. novembar izabran zbog rođendana jednog oca i fudbala

Međunarodni dan muškaraca je prilika da se istaknu pozitivni muški uzori, njihov doprinos zajednici, porodici, braku i poslu. Ove godine obeležava se po 25. put i to pod sloganom “Razgovarajmo sa muškarcima i dečacima”

Ilustrativna fotografija (Izvor: Envato)

Žene imaju 8. mart, a muškarci – 19. novembar.

Okej, imaju i Dan brkova i Dan očeva, ali… Nisu svi muškarci očevi. Do tog zaključka došao je i doktor Džerom Tilaksing sa Vest Indis koledža, koji je i zaslužan za to što se ovaj dan slavi širom sveta.

Međunarodni dan muškaraca prvi put je obeležen 1999. godine u Trinidadu i Tobagu. Iako, za razliku od Međunarodnog dana žena, nije zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija, danas se obeležava u više od 60 država.

Zašto baš 19. novembar?

Doktor Tilaksing je ovaj datum odabrao iz dva razloga. Prvi je da oda počast rođendanu svog oca. Drugi – da proslavi isti datum iz 1989. godine. Tada je fudbalska reprezentacija Trinidada i Tobaga ujedinila zemlju u svojim nastojanjima da se kvalifikuje za Svetsko prvenstvo u fudbalu. Trinidad i Tobago nije uspeo da se plasira na Mundijal u Italiji, ali jeste u jedinstvu zemlje koja je bodrila reprezentaciju.

Zašto je važno?

Incijativa „Ne posmatraj. Reaguj!“, koja okuplja muškarce koji žele da se bore protiv nasilja prema ženama, već godinama ukazuje na važnost uključivanja muškaraca u teme rodne ravnopravnosti i zaštite njihovog mentalnog zdravlja.

Ističu da tradicionalni patrijarhalni obrasci, koji postavljaju očekivanja poput „muškarci ne plaču“ ili „muškarci moraju biti jaki“ njima podjednako štete kao i ženama.

Ti stereotipi doprinose povećanom stresu, narušenom mentalnom zdravlju i kraćem životnom veku muškaraca. Tome u prilog govore i dosadašnji podaci gde je broj samoubistava među muškarcima i dalje tri puta veći nego kod žena.

Ove godine je, prema podacima, više od 100 mladih ljudi, uglavnom momaka, izgubilo život u saobraćajnim nesrećama. Takođe muškarci se ređe obraćaju za pomoć kada se suočavaju s anksioznošću ili depresijom.

Zato češće pribegavaju štetnim obrascima ponašanja poput zloupotrebe alkohola ili psihoaktivnih supstanci, navedeno je u saopštenju, prenosi FoNet.

Uloga muškaraca u 21. veku se menja i njihova podrška u borbi za ravnopravnost je od ključnog značaja. Oni kao saveznici u stvaranju nenasilnog društva i ravnopravnih partnerskih odnosa zaslužuju priznanje, ali i podršku, navela je Inicijativa.

Kompas

Pročitajte i: