Da li je zakon o nacionalizaciji NIS-a rešenje?
U slučaju američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), Srbija je direktna žrtva, ali kao oštećena država nema na raspolaganju bilo kakva sredstva borbe. Jedino može da trezveno i sa što manje štete po odnose sa Rusijom zaštiti svoju ekonomiju, ocenio je advokat i predsednik Centra za američko pravo Vojin Biljić, piše danas Politika.

NIS (Foto: FoNet/nis.rs/printscreen)
Biljić objašnjava da je Srbija direktna žrtva sankcija zbog nezgodne pozicije u kojoj potencijalno mora da bira između sprečavanja ogromne štete koja nastupa za državu i očuvanja istog kvaliteta međudržavnih odnosa sa Rusijom.
Šta bi mogla biti krajnja mera
“S obzirom na to da je mala država, Srbija nema na raspolaganju niti jednu kaznenu meru koja bi mogla da ima bilo kakav efekat”, izjavio je Biljić.
Kao krajnju meru mogla bi da donese Zakon o nacionalizaciji NIS, kojim će odrediti da NIS postaje državna kompanija. Pritom je obavezna da Rusiji, odnosno vlasnicima ruskog kapitala u NIS, isplati naknadu koja ne sme biti manja od tržišne cene akcija.
Odluka o sankcijama Naftnoj industriji Srbije deo je unutrašnjeg pravnog poretka SAD i ni na koji način, formalno-pravno, ne utiče na suverenitet Srbije, ističe Biljić.
“Osim što se prema citiranim izvršnim naredbama NIS smatra ruskim entitetom, na isti način ga tretira i Evropska konvencija”, kazao je.
Šta sa Rusijom
Ono što NIS definiše kao rusku kompaniju je većinski paket akcija pod posrednom kontrolom Rusije, naveo je Biljić i dodao da je potpuno drugo pitanje šteta koja izricanjem sankcija nesporno nastupa za Srbiju.
Po odnose Srbije i Rusije bilo bi bolje da se dogovore uslovi otkupa akcija, sugeriše sagovornik Politike. No, ukoliko dogovor ne bude moguć, nije realno očekivati od Srbije da sebe dovede u poziciju da njena ekonomija i građani trpe štetu zbog međusobnih odnosa SAD i Rusije. “Isto važi i za državno rukovodstvo, koje ne bi smelo da bude vođeno emotivnim, već isključivo racionalnim razlozima”, ocenio je Biljić.
“Što se tiče vlasnika NIS, ukoliko bi akcije bile nacionalizovane, oni bi svakako mogli da se obrate Evropskom sudu, kao što bi mogli da pokrenu investicionu arbitražu, ali ne mislim da bi imali previše šansi da u takvim sporovima uspeju”, zaključio je Biljić.
FoNet / Politika