Ćuta pokušao da spreči prodaju Stare šećerane u Beogradu
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika prodala je Staru šećeranu u Beogradu za 690 miliona dinara.
Šećerana je prodata na javnom nadmetanju, na kojem su učestvovala tri ponuđača. Prihvaćena je druga ponuda od 690 miliona dinara, a početna cena je bila 680 miliona dinara.
Šta se dogodilo?
Prodaju su pokušali da spreče narodni poslanici Aleksandar Jovanović Ćuta, Danijela Nestorović i grupa aktivista.
Žena koja je učestvovala u licitaciji i koja je jedina prihvatila ponudu od 690 miliona dinara, rekla je da je tu u ime advokatske kancelarije „GS&M“, koja predstavlja kupca čije ime nije želela da otkrije.
Kupac je dobio 18 nepokretnosti, od kojih najmanja ima 37, a najveća 3.716 kvadrata. Među objektima koji su prodati je i Ustanova kulture Pozorište KPGT, koje se nalazi u kompleksu Stare šećerane, a koje je od 2021. godine gradska ustanova.
Šira slika
Kompleks „Fabrika šećera“ je od 1984. godine kulturno dobro, a nalazi se u okviru prostorno kulturno-istorijske celine „Topčider“, koja je od 1987. godine kulturno dobro od istorijskog značaja.
Aleksandar Jovanović, koji je pokušao da spreči prodaju, upitao je ko je procenio da ovaj grad može da se poklanja, kao i njegova kulturna dobra.
„Ko je procenio da Šećerana vredi šest miliona evra? Čija je ovo zemlja? Ko je procenio da ovaj grad može da se poklanja, njegova kulturna dobra, od Generalštaba, preko Sajma, do Šećerane i bilo čega, da se poklanja ofšor komapnijama“, pitao je Jovanović.
On je pitao i ministra Gorana Vesića ko je on da poklanja tuđe i dovodi „kojekakve da sebi zguraju milijarde u džepove, a da nama ruše naš grad“, kao i ko „garantuje Ljubiši Ristiću da ovi njegovi s kojima se spanđao neće uništiti istoriju jugoslovenskog i srpskog pozorišta“.
Jovanović je pozvao građane da kada se budu pojavili bageri ispred Generalštaba, na Sajmu, budu spremini da to brane i fizički, jer u Srbiji nema ko da štiti zakon.
FoNet