BIRN: Srbija izvezla oružje u Izrael uprkos apelu UN da im se ne prodaje naoružanje

Balkanska istraživačka mreža Srbije – BIRN objavila je da je bar sedam izraelskih vojnih aviona posetilo Srbiju od oktobra 2023. godine, a da se šest letova – u februaru, martu i maju – poklapa sa izvozom srpskog naoružanja vrednog 15,7 miliona evra u zemlju koja se sumnjiči za ratne zločine i kršenje međunarodnog humanitarnog prava u Gazi.

Izraelci koji su u nedelju protestovali protiv vlade premijera Netanjahua i u ponedeljak štrajkovali vladu optužuju da je zarad strateškog interesa žrtvovala šestoro talaca. (Foto: FoNet/AP)

Prema zajedničkom istraživanju BIRN i izraelskog lista Harec (Haaretz), let od 5. februara ove godine bio je jedan od bar šest koji se podudaraju sa izvozom srpskog naoružanja u Izrael od oktobra 2023. i napada Hamasa nakon kog je izraelska vojska započela invaziju na Gazu.

Dolazak aviona Izraela poklapa se sa izvozom naoružanja SDPR

Nešto manje od mesec dana od apela eksperata za ljudska prava UN protiv prodaje oružja Izraelu – 18. marta dva izraelska vojna aviona sletela su na beogradski aerodrom. Njihov dolazak se poklapa sa izvozom SDPR u Izrael u vrednosti od 14 miliona evra.

Uprkos apelu eksperata UN da se oružje ne dostavlja Izraelu, 26. maja su čak tri izraelska vojna aviona sletela u Beograd jedan za drugim, da bi se istog dana vratila u izraelsku vazduhoplovnu vojnu bazu Nevatim, nedaleko od grada Berševe u jugoistočnom delu Izraela. Njihov dolazak se poklapa sa izvozom SDPR u Izrael u maju u vrednosti od 1.170.000 evra.

Od oktobra sedam izraelskih vojnih letova

Ukupno, od oktobra 2023. godine do danas BIRN i Harec identifikovali su sedam izraelskih vojnih letova iz Srbije u Izrael, dok je u istom pravcu zabeležen i jedan let privatnog avio-prevoznika poznatog po prevozu opasnog tereta, među kojima je i naoružanje.

Svi letovi koji se poklapaju sa izvozom naoružanja desili su se nakon što je Međunarodni sud pravde 26. januara naredio Izraelu da spreči svoje vojne snage da čine ili podstiču na genocid nad Palestincima, a kao odgovor na tužbu za genocid koju je podnela Južna Afrika.

Leteli i iz niša

Pored tri leta iz Beograda u februaru i martu, kao i tri leta u maju, novinari BIRN i Harec identifikovali su još dva leta za Izrael – i to iz Niša.

Krajem prošle godine, 28. decembra izraelski Lockeed C-130, sa serijskim brojem 420, odleteo je iz Niša za vazduhoplovnu bazu Nevatim, odredište i ostalih izraelskih vojnih aviona.

Drugi let iz Niša dogodio se 15. maja ove godine kada je Antonov AN-12BK, u vlasništvu ukrajinske transportne kompanije, odleteo za Tel Aviv. Antonovi su stari avioni sovjetske proizvodnje koji se neretko iznajmljuju za transport naoružanja i druge opasne robe, piše BIRN.

Savet UN-a za ljudska prava 5. aprila ove godine podržao je poziv da se „zaustavi prodaja i dostavljanje oružja, municije i druge vojne opreme Izraelu“, a kako bi se „zaustavila dalja kršenja međunarodnog humanitarnog prava i povrede ljudskih prava“.

FoNet