Alek Kavčić za Novu ekonomiju: Naši političari su vođe navijača
U intervjuu za Novu ekonomiju, čovek koji je u Srbiju doneo besplatne udžbenike govori o srpskoj „demokraturi“, predstojećim izborima i zašto neće biti ministar prosvete.
„Ne vidim na horizontu vladu koja bi bila takva da bih ja sebi dozvolio da budem ministar u njoj. Zamislite tu scenu da vi sednete na sednicu vlade i da su oko vas neki drugi ministri koji su kupci diploma, plagijatori, da ne kažem da su proneverili sredstva. Meni je muka od ovakve demokratije. Negde sam pročitao izraz – ovo nije demokratija, ovo je demokratura“, kaže u intervjuu za Novu ekonomiju Aleksandar Kavčić, komentarišući zašto se neće politički angažovati iako smatra da je srpskoj prosveti potreban ministar koji bi imao „petlju“ da promeni stvari.
A šta bi promenio?
Broj predmeta, jer osnovna škola „nije fakultet“ pa da deca imaju 15 predmeta.
„Smanji, i dobićeš više“, kaže Kavčić, dodajući da terajući đake da „silno bubaju nepotrebne stvari“, sistem njima uzima vreme da „vežbaju razmišljanje, logiku, pisanje. Da vežbaju sređivanje svojih misli. Naši đaci to ne umeju jer nemaju vremena da to nauče“.
Promenio bi i plate nastavnicima, jer „mi decenijama degradiramo plate do te mere da je prosečna plata učitelja i nastavnika 10 odsto ispod prosečne u državi“.
„To je pod broj jedan. Jer mi platom pokazujemo koliko vrednujemo svoj najobrazovaniji sektor“, kaže Kavčić.
A šta koči promene?
„Za poslednje dve decenije PISA rezultati su nam sve gori. To se poklapa i sa periodom u kom su strane izdavačke kuće prisutne u Srbiji. To je povezano. Ako vi učitelju servirate da je najbitnije koji će on udžbenik da uzme, ne bi li vama ostvario profit, vi ne ulažete u učitelja. Vi ulažete u udžbenik. Ne postoji sistem na svetu koji je napravio preporod tako što se ulagalo u udžbenik. U papir. Nego se ulagalo u nastavni kadar“, kaže Kavčić.
O udžbenicima i izdavačima
Kavčića je ranije tužila izdavačka kuća Klet, koja je često na meti njegovih kritika, tvrdeći da njegova fondacija lažno reklamira besplatne udžbenike, budući da štampane primerke udžbenika Fondacija prodaje po ceni od, sada već 2,2 dinara po primerku. Klet je nedavno tužbu izgubio.
„Mislim da su te tužbe bile izraz želje da se Fondacija ukloni iz Srbije jer zadire u profit izdavača. Pogotovo Kleta, kao nemačke izdavačke kuće kojoj je profit petostruko veći od ulaganja“, kaže Kavčić, dodajui da „u drugim zemljama mi nemamo ovako kaubojsko tržište kao u Srbiji“.
Kako dodaje, cena udžbenika koje njegova fondacija prodaje deci iznosi 2,2 dinara po stranici i „pet puta je niža od cene koju naplaćuju ostali izdavači“.
„Međutim, cene udžbenika velikih izdavača nisu pale. Štaviše, enormno rastu, a cena štampe je pala. To je apsurd.“
„Izdavačka u oblasti obrazovanja, to je jedna parazitska delatnost. Vi ovde u Novoj ekonomiji to jako dobro znate. Vaše tržište se zasniva na želji čitaoca da čita. A u prosveti, nemate želju čitaoca da čita. Imate primoravanje čitaoca da čita jer ide u školu. Dakle, to je osnovna razlika. I ti izdavači su na jedan parazitski način došli u školu. I došli do profita u jednoj oblasti u kojoj postoji obaveza kupovine njihovih proizvoda“, kaže Kavčić.
O politici
„Mi sad imamo beogradske izbore, na kojima nemamo pravo da glasamo za gradonačelnika. Vi ne možete da izaberete osobu koju želite da vam vodi grad, već se morate opredeljivati za nekakve liste, a ljude na tim listama su postavile neke partije i oni znaju da ne služe narodu koji ih navodno bira, nego služe gazdi te partije koji ih je stavio na listu. Dakle, to je ta demokratura, a ne demokratija. Naši političari ne veruju u demokratiju. Naši političari su vođe navijača, koji ne veruju u volju naroda. Jer da veruju, promenili bi taj sistem“.
Aleksandar Milošević, Nova ekonomija