Užičani dali ultimatum policiji, rok do ponedeljka uveče

Advokat Mihailo Krstić, koji zastupa uhapšene nakon protesta u Užicu, pozvao je, ispred Policijske uprave sve Užičane da u ponedeljak uveče izađu na ulice. Naglasio je kako mu se čini da se policajci koji su juče tukli građane Užica danas stide i dodao da je jako važno da „izaberu stranu“, jer će „već večeras biti kasno“.

Nakon primene policijske sile i razbijanja blokade, građani su se okupili isred sedišta Policijske uprave Užice u centru grada, gde su, uz pištaljke i trubice, protestovali i uzvikivali „Kerovi“, kerovi“, „Uhapsite Vučića“, „Pumpaj, pumpaj“… 6. jul 2025. (Foto: Ozonpress)

Užice je, kazao je Krstić, pod okupacijom policije koja je dovedena iz drugih gradova.

“Šalju nam ljude iz Kraljeva i Beograda da biju našu decu”

Dodao je da je jedna žena, trudnica, poprskana biber sprejom. „To nisu policajci iz Užica. Sinoć su ljudi bacani po ulicama. Sinoć taj isti student, koji je danas uhapšen, bačen je i, prema rečima očevidaca, malo je falilo da udari o ivičnjak i da ostane na mestu mrtav. Danas je u zatvoru, određeno mu je političko zadržavanje“, rekao je advokat.

Krstić smatra da je vreme da „gospoda u punoj ratnoj opremi“ kažu šta misle i sa kim su: „Oni znaju da to što rade nije ispravno. Njihovi pogledi ni sada nisu upravljeni prema nama. Zašto? Zato što se stide. U Užicu je vanredno stanje. Šalju nam ljude iz Kraljeva, šalju nam ljude iz Beograda, da biju naše kolege, našu decu, našu braću. Ja bih molio da celo Užice konačno izađe na ulicu i da to bude domino efekat, da svi gradovi u Srbiji zajedno izađu na ulicu.

„Doći će vreme kada ćete se ne samo stideti, već i kada ćete odgovarati“

Krstić smatra da treba da bude sramota i činovnike iz Tužilaštva koji pišu određivanje pritvora. „Doći će vreme kada ćete se ne samo stideti, već i kada ćete odgovarati“, dodao je. „Gospodo, još vam nije kasno da se pokajete i da izaberete stranu. Bojim se da će već sutra biti kasno“, rekao je Krstić, gledajući u policiju.

Šta se stavlja na teret uhapšenim Užičanima

Šestoro Užičana, među kojima je i student Pavle Cicvarić, privedeno je nakon jučerašnjih blokada i protesta ispred Policijske uprave u tom gradu. Petorici od šestorice određen je pritvor od 48 sati, dok je Dragan Aleksić, nakon što je dao izjavu u svojstvu svedoka, pušten.

Uhapšenim Užičanima na teret se stavlja „napad na službeno lice“, kazao je advokat Krstić.

Protest do oslobođenja pritvorenih

On je najavio protest za večeras u 19:30 ispred Gradske kuće, koji će – kako je rekao – trajati do oslobođenja odbornika, studenata i građana kojima je danas određen pritvor.

Nakon Krstićevog govora, ispred Policijske uprave stigao je otac jednog od uhapšenih i tučenih građana Užica. Naglasio je da su građani Užica „poniženi“ i da su one koji „godinama hodaju tim gradom“ ponizili oni koji su tu dovedeni.

Jedna građanka Užica poručila je policajcima, koji su u opremi za razbijanje demonstracija stajali ispred ulaza u Policijsku upravu, da pokriju tetovaže i da ih bude sramota zbog svega što su radili na jučerašnjem protestu.

FoNet / Kompas

Pročitajte i: