22 godine bez dr Zorana Đinđića: Kako nam se desio defile JSO u Pionirskom parku i zašto nismo prošli katarzu
Prvi demokratski izabrani premijer Srbije Zoran Đinđić ubijen je na današnji dan pre 22 godine u dvorištu zgrade Vlade Srbije, u nameri da se zaustavi proces demokratizacije i modernizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi.

Grob Zorana Đinđića u Aleji zaslužnih građana u Beogradu (Foto: FoNet)
Đindić je 12. marta 2003. godine u 12:25 pogođen metkom iz snajperske puške u dvorištu Vlade Srbije, a posle operacije, preminuo je u Urgentnom centru Srbije.
Ko je kriv?
Atentat su organizovali pripadnici Jedinice za specijalne operacije (JSO) i Zemunskog klana.
Kao vođe grupe identifikovani su nekadašnji komandant JSO Milorad Ulemek Legija i vođe klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum.
Na Đinđića je iz zgrade u Ulici admirala Geprata 14 pucao pripadnik JSO Zvezdan Jovanović, koji je, kao i Ulemek, osuđen pred Specijalnim sudom na 40 godina zatvora.
Presudu je potvrdio i Vrhovni sud Srbije 29. decembra 2008. godine.
Đinđić je sahranjen 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.
Ko nije kriv?
Bivši pripadnici Jedinice za specijalne operacije trenutno borave u Pionirskom parku gde daju podršku kvazistudentima koji su protiv studentskih blokada. Oni su čak drvenom motkom u utorak napali jednog čoveka za koga Kompas nezvanično saznaje da je profesor u muzičkoj školi.
Politička pozadina ubistva dr Zorana Đinđića nikad nije rasvetljena. Crvene beretke je u oružanoj pobuni pre ubistva Đinđića otvoreno podržao tadašnji predsednik Jugoslavije dr Vojislav Koštunica, koji je izjavio da „ako lekari protestuju u belim mantilima, onda i JSO može da protestuje u svojoj opremi“.
Šira slika
Mnogi misle da su demokratski procesi u Srbiji ubistvom Zorana Đinđića usporeni, a kasnije zaustavljeni.
Vladajuću koaliciju u Srbiji danas čine Srpska napredna stranka koja je nastala iz nekadašnje Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i Socijalistička partija Srbije koju je osnovao Slobodan Milošević.
Sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se po saznanju da je dr Zoran Đinđić mrtav prvi put u životu napio tog dana, od sreće.
Sećanje na JSO i dalje kod mnogih građana izaziva pozitivne uspomene, što se može videti i po kvazistudentima koji su ponosni da imaju podršku veterana jedinice čiji su pripadnici optuženi i za mnogobrojne ratne zločine.
Suočavanje sa zločinima JSO, uključujući politička ubistva (Ivan Stamobilić) i pokušaje ubistva Vuka Draškovića, značilo bi istovremeno i suočavanje sa ratnim zločinima jedinice devedesetih. Katarza se nažalost nije dogodila ni kod prethodne demokratske vlasti, pa ne treba očekivati da će kod sadašnje, u kojoj su ljudi koji su idejno dirigovali mrakom devedesetih.
Spomenik dr Zoranu Đinđiću još uvek nije podignut na Studentskom trgu iako je odavno poznat pobednički rad na konkursu i prošli su svi rokovi za kada je najavljeno da će biti završen.
Šta sad?
Povodom obeležavanja 22 godine od ubistva Đinđića, više delegacija položiće danas vence i cveće na na njegov grob u Aleji zaslužnih građana i na spomen-ploču u dvorištu Vlade.
Cveće ć kasnijee položiti i članovi kabineta dr Zorana Đinđića predvođeni tadašnjim ministrom Zoranom Živkovićem.
Pokret Novi optimizam pozvao je građane da u 11 časova dođu na Novo groblje kako bi odali poštu dr Zoranu Đinđiću.
V. Ž. / Kompas