Zatvaranje Prajd info centra: „Zašto je ljudima bolje, kada je nekima drugima gore“
Aktivista i jedan od organizatora Beograd Prajda Goran Miletić ističe za Kompas da zatvaranje Prajd info centra u glavnom gradu Srbije nije loša vest samo za LGBTQ+ zajednicu već i za celo društvo.
Prajd info centar zvanično će prestati sa radom u subotu zbog „odusustva finansijske i institucionalne podrške“. Država se ovim povodom nije još ni deklarativno izjasnila, a utisak je da se na stavljanje katanca na Prajd info centar prećutno gleda sa odobravanjem – da više ne bode oči u centru Beograda.
Iako je tokom godina policiji prijavljeno 24 napada na prostorije Prajd info centra, nijedan počinilac nije zakonski odgovarao zbog vandalizma i praktično akta mržnje prema LGBTQ+ zajednici.
Goran Miletić u razgovoru za Kompas ističe da je Prajd info centar imao široki društveni značaj koji nažalost država i njene institucije nisu prepoznale.
Šta gašenje Prajd info centra znači za LGBTQ+ zajednicu, a šta za Beograd i Srbiju?
„Centar je za LGBTQ+ zajednicu bio centralno mesto okupljanja i informisanja. Ovde su mogle da se dobiju informacije i saveti o najrazličitijim problemima zajednice. Neki su dolazili samo da bi se družili, neki da sazanaju nešto novo, neki na primer da se raspitaju o procedurama i načinu promene pola, drugi samo da se testiraju na HIV… Velika prednost je bila što je Centar bio na samoj ulici (Kralja Milana – prim.aut.), što nije moralo da se u njega ide tako što se ulazi u neku zgradu, pa na treći sprat… Ovako je praktično bio svima dostupan da bukvalno usput svrate kad god imaju bilo šta da pitaju. Oni koji nisu pripadnici LGBTQ+ zajednice mogli su da u centru Beograda pitaju i saznaju sve što ih zanima, da dobiju odgovore na pitanja koja možda nisu mogli ili smeli drugde da postave. Na primer, roditelji koji saznaju da im je dete u LGBTQ+ zajednici dolazili su da se informišu i saznaju više o onome o čemu nisu znali dovoljno“, priča Miletić.
Da li ste očekivali veću podršku javnosti i reakciju institucija na najavu gašenja Prajd info centra?
„Od institucija nisam ništa očekivao. One će verovatno izraziti žaljenje i to će biti maksimum njihove podrške. Institucije nažalost ne znaju da shvate ni značaj većine naših inicijativa, pa u skladu sa tim ne razumeju ili ne žele da razumeju ni značaj Prajd info centra. Od javnosti i medija jesam očekivao jaču reakciju i žao mi je što je izostala. Mislim da je veliki uspeh što je Prajd info centar uopšte uspeo da opstane sedam, osam godina. Prve godine nismo verovali ni da ćemo izgurati prvih mesec dana, mislili smo da će nam prvi dan razlupati prostorije. A samo u prvih mesec dana je kroz Centar prošlo čak 3.000 ljudi. Odmah smo shvatili da ova inicijativa ima smisao i da moramo da nađemo način da opstane. Veliku pomoć u radu imali smo i od ambasada drugih država, međutim one su nam sada objasnile da imaju druge prioritete i da će nastaviti da LGBTQ+ zajednicu podržavaju kroz druge projekte“.
Da li je zatvaranje Prajd info centra u Beogradu pobeda homofobije koja decenijama vlada srpskom politikom?
„Ne bih rekao da je pobeda homofobije, mada mnogi to tako doživljavaju. Na društvenim mrežama sam video gomilu komentara po kojima homofobi ovo doživljavaju kao svoju pobedu, što je potpuno besmisleno. Nije mi jasno zašto je ljudima bolje kada je nekom drugom gore. Zatvaranjem Prajd info centra neće prestati da postoji LGBTQ+ zajednica i neće biti prekinuta borba za najšira građanska prava. Mi ćemo naše delovanje svakako nastaviti kroz razne druge aktivnosti. Nastavićemo da, ne samo LGBTQ+ zajednici, pružamo i dalje neophodne informacije i pomoć“, zaključuje Miletić.
Vlada Živanović/Kompas