Zašto su Švajcarska i Italija ponovo iscrtale deo svoje granice?
Granice ne zavise uvek samo od ljudskog faktora, već i od – klimatskih promena
Zašto su Švajcarska i Italija ponovo iskcrtale deo svoje granice u Alpima? Odgovor je – upravo zbog klimatskih promena, odnosno topljenja glečera.
Gde se menja granica?
Veliki delovi švajcarsko-italijanske granice određeni su glečerskim grebenima ili oblastima stalnog snega. Topljenje glečera izazvalo je pomeranje ovih prirodnih granica, što je dovelo do toga da obe zemlje žele da koriguju linije spajanja i razdvajanja.
Odluka utiče na granicu oko skijališta Cermat, popularne turističke destinacije koja svake godine privlači stotine hiljada posetilaca.
Dve zemlje su se složile da izmene granicu oko znamenitosti Testa Grigija, Plato Rosa, Rifuđo Karel i Goba di Rolin i to na osnovu svojih ekonomskih interesa, preneo je Blumberg.
Švajcarska je u petak zvanično odobrila sporazum o promeni, a Italija to tek treba da učini.
Smatra se da će ovo pomoći obema zemljama da odrede ko je odgovoran za održavanje određenih prirodnih područja.
Šta kaže statistika?
Statistika objavljena prošlog septembra pokazala je da su švajcarski glečeri izgubili 4 odsto svoje zapremine u 2023. godini, što je drugi najveći gubitak ikada nakon rekordnog topljenja od 6 odsto u 2022, prenosi BBC.
Svake godine švajcarska mreža za praćenje glečera (Glamos) izdaje godišnji izveštaj koji je rekordne gubitke pripisao uzastopnim veoma toplim letima i veoma slabim snežnim padavinama 2022. godine. Ako se ovi vremenski obrasci nastave, otapanje će se samo ubrzati, upozoravaju naučnici.
Šta se krije ispod glečera?
Topljenje švajcarskih glečera rezultiralo je brojnim otkrićima, a neka su dala epilog potragama koje su bez uspeha okončane pre mnogo godina.
Tako je prošlog jula potvrđeno da su blizu Materhorna pronađeni ostaci nemačkog penjača nestalog 1986. godine.
Godine 2022. olupina aviona koji se srušio 1968. godine izvirila je iz glečera Aletš.
Osam godina ranije . pilot helikoptera koji je dostavljao zalihe u planinsko sklonište na Materhornu uočio je nešto neobično u snegu. Bilo je to telo britanskog penjača Džonatana Konvila koji je na Materhornu nestao još davne 1979. godine.
Kompas