Zašto je Srbija raj za polovne automobile koji se nigde više ne mogu kupiti

Prošle godine je u Srbiju uvezeno skoro 150.000 polovnjaka iz EU, što zemlju stavlja na drugo mesto. Samo se u Ukrajinu uvozi više.

Foto: Envato

Mediji svake godine pišu da će Srbija zabraniti uvoz automobila sa Euro 3 i Euro 4 motorima, ali se to, ipak, ne dešava. U Srbiji i dalje dominiraju gotovo punoljetni automobili sa Euro 3 motorom i jedina je zemlja u Evropi koja i dalje dozvoljava uvoz takvih automobila

Stanje stvari

Srbija je oaza za evropske starudije, pokazuju podaci koje je “Vremenu” dostavio Program UN za životnu sredinu (UNEP). Prošle godine je u Srbiju uvezeno skoro 150.000 polovnjaka iz EU, što zemlju stavlja na drugo mesto. Samo se u Ukrajinu uvozi više.

Brojka je stalno rasla, izuzev pada tokom pandemije. Tako je, recimo, i 2015. godine Srbija bila drugi najveći uvoznik evropskih polovnjaka, ali tada sa 70.000 automobila godišnje.

Prva je tada bila afrička država Benin. U prvih dvadeset uvoznika su i komšijske zemlje, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Crna Gora i Albanija. Ali sve daleko iza Srbije, gde je i dalje dozvoljen uvoz prastarih automobila sa standardom evro 3 ili evro 4, onih koji mnogo zagađuju.

A životna sredina?

Narodna poslanica Biljana Đorđević rekla je za „Vreme“ u novembru 2023. da saobraćaj nije prvi ni drugi problem kad je u pitanju loš zrak – to su termoelektrane i individualna ložišta. Ali i saobraćaj ima svoj udeo.

“Cela naša saobraćajna politika fiksira se na automobil – grade se putevi, auto-putevi, železnice baš i ne. Ne radi se na javnom prevozu. Tako se ljudi primoravaju da koriste automobil”, kaže kopredsjednica Zeleno-levog fronta.

“A ako nemaju dovoljno novca, onda su primorani da kupe polovni auto koji mnogo zagađuje.” U to vrijeme je docent na Fakultetu političkih nauka Marko Vujić konstatirao da se politika ovim pitanjima ne bavi jer to biračima nije među prioritetima: “Više smo oduševljeni nacionalnim stadionom koji će koštati više od stadiona Real Madrida, ali da uložimo novac u čist vazduh, to malo koga zanima.”

Ima li kakav zaključak?

Svake godine mediji u Srbiji pišu da će konačno biti zabranjen uvoz vozila sa Evro 3 i Evro 4 standardom. Navodno je mera više puta razmatrana u Vladi, ali se od nje odustajalo u strahu da se ne naljuti siromašnije biračko telo. A u Srbiji su uvijek neki izbori.

F.Š. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: