U Srbiji za godinu dana identifikovano 82.000 slučajeva prislinog dečijeg rada
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ izrazili su „duboku i ozbiljnu zabrinutost zbog alarmantnih podataka o dečjem radu u Srbiji“ na koje ukazuje izveštaj Nacionalnog koordinatora Međunarodne organizacije rada (MOR).
Prema tom izveštaju, prošle godine je identifikovano čak 82.000 slučajeva dečjeg rada, što znači da su deca od pet do 17 godina bila prisiljena da rade u uslovima koji su nepovoljni za njihovo fizičko i mentalno zdravlje, navodi se u saopštenju „Sloge“.
Bez konkretnih mera
Nacionaln koordinator Međunarodne organizacije rada (MOR) za Srbiju Jovan Protić, koji je na toj poziciji od 2008. godine, odgovoran je za predstavljanje MOR u Srbiji i implementaciju Programa dostojanstvenog rada za Srbiju, podseća „Sloga“
Međutim, čitavih 16 godina na čelu ovako važne institucije očigledno nije bilo dovoljno da se preduzmu konkretne mere koje bi dovele do smanjenja ili eliminacije dečjeg rada u našoj zemlji, kaže predsednik „Sloga“ i poslanik Željko Veselinović.
On je ocenio kako „nije ni čudo što pogledi dece usmereni ka zapadu“ i što Srbija svake godine gubi „na desetine hiljada mladih i radno sposobnih zbog iseljavanja, dok ostaju samo stariji koji nemaju gde da odu i čija je pažnja ometena jeftinom televizijskom zabavom i svakodnevnim manipulacijama“, gde se lažne informacije tretiraju kao istinite i obezvređuju ljudska osećanja i iskustva.
Mora da se priča o dečijem radu
Ovaj podatak o broju zloupotrebe dečijeg rada prolazi gotovo neprimetno, što je neprihvatljivo i ukazuje na to koliko smo ekonomski siromašni. O tome mora da se otvori javna diskusija kako bi se zajednički došlo do rešenja i preduzele neophodne mere za zaštitu dece, istakao je Veselinović.
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ pozivali su nadležne institucije da hitno reaguju i preduzmu sve neophodne mere kako bi se zaštitila deca, smanjio broj slučajeva dečjeg rada i unapredili uslovi rada za sve radnike u Srbiji.
FoNet