Tužbe protiv TikToka zbog štetnog uticaja na mentalno zdravlje tinejdžera
Više od deset američkih saveznih država podnelo je tužbe protiv TikTok-a, optužujući platformu za pogoršanje mentalnog zdravlja tinejdžera.
Grupa od 14 državnih tužilaca tvrdi da TikTok koristi funkcije koje izazivaju zavisnost kako bi privukao mlade korisnike, dok „namerno zavarava javnost o bezbednosti dugotrajne upotrebe“.
Šta se dogodilo?
Tužba podneta u Njujorku optužuje TikTok da „uništava mentalno zdravlje miliona tinejdžera“ u SAD.
Uprkos dokumentovanim saznanjima o štetnim efektima platforme, TikTok nastavlja da prikazuje svoj sadržaj kao „bezbedan“ i „pogodan za decu i tinejdžere“, navodi se u tužbi, piše BBC.
Kao ključne probleme, tužioci navode funkcije koje ometaju san korisnika, privremene video sadržaje koji podstiču korisnike da stalno proveravaju aplikaciju, kao i upotrebu filtera za lepotu koji utiču na samopouzdanje mladih.
Šira slika
Iako je TikTok promovisao alate za ograničavanje vremena provedenog na platformi, tužioci tvrde da su ti alati nedelotvorni i da TikTok lažno predstavlja njihovu efikasnost.
TikTok je odgovorio na tužbe, nazivajući ih „razočaravajućim“ i dodajući da mnogi navodi nisu tačni. Kompanija je istakla da je posvećena zaštiti mladih korisnika i da će nastaviti da unapređuje svoju platformu.
Ove tužbe predstavljaju samo deo šireg pritiska na tehnološke kompanije zbog njihovog uticaja na mlade. Slične pravne akcije već su podnete protiv Facebook-a i Instagram-a zbog njihovih efekata na mentalno zdravlje mladih.
Sjedinjene Američke Države su već ranije pokušale da zabrane TikTok, a zabrinutost zbog privatnosti i bezbednosti podataka dodatno pojačava pritisak na platformu.
Nova Ekonomija/Kompas