Spektakularan četvrti let Staršipa

Američki Spacex danas je izveo četvrti probni let prototipa gigantskog Starshipa, svemirskog broda koji čoveka u budućnosti treba da odvede duboko u kosmos. Novi probni let je bio spektakularan.

Krilo četvrte verzije Spacexovog Starshipa počelo je da se raspada pri usijanom povratku letelice u atmosferu. Starship je, mešutim, misiju priveo da kraja. (Screenshot: Spcex na Iksu)

Prva faza letelice, Super Heavy, se po poletanju sa Spacexovog kosmodroma na Floridi uspešno odvojila, izvela manevar zaokreta i meko spustila na površinu Atlantskog okean u Meksičkom zalivu.

Uspešno odvajanje i kontrolisano spuštanje

Druga faza se potom umetnula u suborbitalnu putanju i krstarila do najviše tačke na oko 211 kilometara iznad Zemlje. Zadatak misije je bio da Starship kontrolisano sleti u Indijski okean. 

Kontrola je oko 12 i po minuta po poletanju izgubila signal sa letelicom, mada je telemetrija ostala vidljiva. TV signal je obnovljem na oko 36 minuta leta, kada je Starship još bio 167 kilometara iznad zemlje i leteo brzinom od oko 26.400 kilometara na sat.

Spuštanje Starshipa IV u atmosferu bio je, međutim, još impresivnije – jer je trajalo do planiranog kraja. Trenje sa proređenim čestitama stvorilo je rep superusijane, superbleštave plazme još daleko iznad granice gušće atmosfere.

Na nešto manje od 58 minuta leta i oko 50 kilometara visine kamera je prenela kako usijano krilo Starshipa u kadru počinje da se raspada.

Letelica je, ipak, do kraja ostala pod kontrolom i Starship IV je preživeo povratak u atmosferu. Posle sat i šest minuta leta, letelica je  potrbuške, konotrolisano pljusnuo u Indijski okean 

Ako ste propustili prenos uživo, ceo let možete premotati i pogledati na profilu Spacexa na Iksu.  

Svaki novi test je išao po korak dalje

Prethodni let, u martu, završio se eksplozijom bustera po odvajanju i pokušaju da se okrene za sletanje. 

Starship III je na silaznoj putanji počeo da se tumba i raspao se, ali tek pošto je prethodno na Zemlju poslao spektakularan snimak usijanog ulaska u atmosferu, prvi tako detaljan.

To je bilo znatno dalje nego što je stigao drugi prototip, koji je pak nadmašio domet prvog. 

Prvi je počeo da se tumba brzo po poletanju i drigovano je uništen, a drugi je prošao odvajanje faza. Obe letelice su, međutim, brzo uništene zbog gubitka kontrole.

U narednim fazama testiranja, i Super Heavy i Starship treba da se slete na mesto odakle su poleteli. To će, pak, omogućiti brzo sređivanje letelice, punjenje i novo lansiranje.

Spacex to već radi u komercijalnom programu. Na primer, lansira satelite, prevozi astronaute i teret na Međunarodnu svemirsku stanicu. Višestruka upotreba komponenti i brz okret nazad na lansirnu rampu dramatično je oborila cenu tereta.

Šta je Starship i zašto ga Spacex razvija?

Starship čoveka treba da vrati na Mesec i, konačno odvede do Marsa.

Sastoji se iz dve jedinice: Super heavy sa 33 raketna motora služi za podizanje sa tla, a sam Starship nastavlja put.

Zajedno, čine raketu visoku nešto preko 120 i prečnika devet metara. Sve se naziva Starship – Svemirski brod – isto kao i odvojena svemirska raketa. Buster nosi ime Super Heavy – Superteški.

Superheavy sa svoja 33 motora stvara potisak od najviše 74.400 kilonjutna, sagorevajući do 3.400 tona goriva – 2.650 tona tečnog kiseonika i 750 tona tečnog metana.

Prema sadašnjem konceptu, Starship će u svemir moći da ponese do 100 ljudi, sa teretom.

Spacex sa Starship treba da učestvuje u misiji NASA Artemis, odnosno u povratku čoveka na Mesec. Prisustvo na Mesecu je ključni korak u planovima sa Marsom u viziru.

Konačno, ovaj tekst je napisao novinar duboko, ali laički zainteresovan za svemir.

Kompas