Šta je “woke” kultura kojom vlast plaši građane

Uterivanje straha u kosti srpskom narodu od novog bauka, zvanog woke kultura, počelo je u Njujorku, na Samitu o budućnosti Ujedinjenih nacija. A onda se nadovezala ministarka Đurđević Stamenkovski

Milica Đurđević Stamenkovski (Foto: FoNet / Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju)

U svom obraćanju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je „Srbija moderna zemlja, ali da nije spremna da žrtvuje sopstvene tradicionalne vrednosti.“ Izjava ministarke za brigu o porodici Milice Đurđević Stamenkovski još više je doprinela negativnim konotacijama: „Strateško opredeljenje države je da sačuva tradicionalnu porodicu nasuprot pokušajima woke kulture da se izvrši eutanazija porodice kakva oduvek postoji“, kazala je ministarka.

Ma, šta je to

Woke, odnosno „probuđena“ kultura, odnosi se na svest i osetljivost prema društvenim nepravdama, rasizmu, seksizmu, homofobiji, transfobiji i drugim oblicima diskriminacije.

Termin „woke“ dolazi iz afroameričkog slenga i prvobitno se odnosio na svest o rasizmu. Međutim, značenje pojma se proširilo i sada se koristi za širenje svesti o svim vrstama socijalnih nejednakosti.

Bitan detalj

Neki, ipak, ovaj izraz koriste za označavanje ekstremnog političkog liberalizma i progresivizma, kao preterane političke korektnosti i preosetljivosti na kritike ili čak šale.

J.G. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: