Šta govori tržište nekretnina o demokraciji u Srbiji: Najskuplji stan prodat za 1,2 miliona evra
Sve je veći broj građana koji nikada neće moći steći vlastiti stan.
Najskuplji stan u Srbiji u prvom kvartalu ove godine prodat je u beogradskoj opštini Vračar i to za 1.226.888 evra. U istom dijelu grada je pao i rekord za najveću cijenu po kvadratu – 10.325 evra, a najskuplja kuća prodata je na Savskom vencu za 3.182.000 evra. Sve ovo su podaci Republičkog geodetskog zavoda.
Stanje stvari
Svega sedam posto svih nekretnina plaćeno je iz kredita. Dakle – 93 posto stanova, kuća i drugih objekata kupljeno je za keš novac. Otkud ga toliko?
Jedno od tumačenja je da se ulaganje u nekretnine najviše isplati. Dakle, one se kupuju i prodaju iz špekulativnih razloga, a do sada su cijene samo rasle.
Drugo tumačenje je da je u pitanju pranje novca. U stvari, niko točno ne zna – nadležne institucije valjda imaju drugog, prečeg posla.
Kuda sve ovo vodi
Jasno je da u Srbiji postoje ljudi koji iz različitih razloga sebi mogu priuštiti stanove po astronomskim ciframa. Međutim, brojni mladi parovi uprkos solidnim zaradama to više nisu u mogućnosti.
Državna politika koja se tiče ovog problema – bez obzira na povremene i ritualne izjave – jednostavno ne postoji.
Posljedice
Srbija je četvrta najsiromašnija zemlja u Evropi. Međutim, klada je riječ o socijalnoj nejednakosti na samom je vrhu – prema podacima Eurastata razlike u primanjima veće su samo u Bugarskoj, Letoniji, Litvaniji i Rumunjskoj.
Sve ovo se najbolje vidi na tržištu nekretnina. Prosto, sve je veći broj građana koji nikada neće moći steći vlastiti stan. Ova situacija dodatno uništava srednju klasu i, samim tim, demokraciju u Srbiji.
F.Š. / Vreme