Srpski Fijat panda: Igračka za bogate ili izvozna šansa?

Svečano najavljena proizvodnja od jeseni Fijatovog EV modela „Grande Panda“ u Kragujevcu će nesumnjivo uticati na statistiku domaće industrijske proizvodnje. I ovaj model, isto kao i ostali električni automobili, relativno je skup za džep prosečnog Srbina, pa će se ova vozila uglavnom izvoziti.

Fiat grande panda, ilustrativna fotografija (Foto: FoNet/AP Photo/Darko Vojinovic)

Zašto je to važno?

Fijat je u Kragujevcu ugasio proizvodnju automobila 2022, smanjivši drastično broj zaposlenih, ali je odmah najavio i uvođenje novog električnog modela od 2024. godine. To se sada i dešava. Srbija, koja je inače manjinski suvlasnik fabrike u Kragujevcu, uložila je 46 miliona evra u njeno opremanje za proizvodnju novog modela, dok je ukupno ulaganje iznosilo 190 miliona evra.

Iako su subvencije odobrene odavno, Fijat Krajsler Automobils (FCA) Srbija je tek u novembru prošle godine dobila prvu tranšu subvencije, vrednu 15,5 miliona evra, za unapređenje lokalnog pogona u Kragujevcu.

Očekuje se da zbog novog modela u Fijatovoj fabrici bude zaposleno 2.000 ljudi (od čega je trenutno angažovano njih 1.000), te da ukupan doprinos srpskoj privredi bude na nivou od pola procenta BDP-a.

Posao obavijen nejasnoćama

Električni „grande panda“ će koštati 25.000 evra po fabričkoj ceni, ali će sa 7.000 evra, sa koliko država planira da subvencioniše njegovu prodaju, srpskom kupcu biti dostupan već za 18.000.

Prema rečima Bogdana Petrovića, ekonomskog analitičara, dve stavke su nejasne – da li možemo da damo, prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, subvencije samo za domaću proizvodnju i zašto subvencionišemo nešto što može da bude dostupno samo najbogatijima, jer je ovaj EV za naše uslove i dalje preskup ogromnoj većini ljudi.

Na pitanje da li očekuje da će zaista kupci u Srbiji iskazati interesovanje, s obzirom na cenu i visinu prosečne plate, Petrović ukazuje na dva nedostatka.

“Električni automobile su pre svega igračka za bogate ljude kojima treba drugi automobil. Imaju problem sa dometom, a i nemate nikakvu infrastrukturu za punjenje tih automobila – znači da njih mogu da priušte samo ljudi koji imaju garažu i žive u zasebnoj kući,”  kaže Petrović.

Prema njegovom mišljenju, ovaj model može eventualno da se nada boljoj prođi u Evropskoj uniji (EU), ali samo zbog novih carina koje će EU da uvede na kineske EV, a “koji su daleko ispred u proizvodnji EV od evropskih”.

Aleksandra Nenadović, Nova ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: