Srbija: 100 miliona evra za razvoj veštačke inteligencije

Kako Srbija stoji u globalnoj trci razvoja i pronalaženja primene veštačke inteligencije?

Foto: Kompas

Srbija nastoji da uhvati priključak sa svetom u razvoju veštačke inteligencije (AI), alatke koja je već našla primenu u brojnim oblastima, od generisanja teksta, preko programiranja, do administracije i medicine. Naša zemlja će do 2026. uložiti 100 miliona evra u podsticajima za veštačke inteligencije (AI), rečeno je na sednici Saveza za eUpravu Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj 23. februara.

Zašto važan razvoj AI?

Veštačka inteligencija je dospela u žižu interesa i javnosti i svih IT giganata otkako je Majkrosoft u saradnji sa kompanijom OpenAI pustio u upotrebu četbot zasnovan na veštačkoj inteligenciji – ChatGPT. Goldman Saks (Sachs) procenjuje da bi veštačka inteligencija mogla da zameni 300 miliona radnih mesta, da bi mogla da obavlja četvrtinu radnih zadataka u SAD i Evropi, ali da će i doprineti produktivnosti i otvaranju novih radnih mesta. Sve u svemu, AI vremenom može da poveća ukupnu vrednost globalno proizvedene robe i usluga za sedam odsto.

Konkretno, smatra se da je dve trećine radnih mesta u Evropi i SAD u nekoj meri izloženo automatizaciji uz AI, a četvrtinu poslova veštačka inteligencija će moći da obavlja sama. Mekinsi (McKinsey) procenjuje da će veštačka inteligencija u doglednoj budućnosti doprineti rastu globalne privrede za 13.000 milijardi dolara. Zbog svega toga zemlje širom sveta jure da uhvate priključak sa novom tehnologijom i izbegnu zaostajanje za drugima i tako propuste priliku za ubrzani razvoj.

Kako će država razvijati veštačku inteligenciju?

U naredne dve i po godine godine Srbija će, kako su najavili predstavnici Vlade, uraditi sledeće:

  • Uložiće 30 miliona evra u još jedan superkompjuter koji će biti besplatan za straživače i startape
  • Odvojiće 20 miliona evra za softver javnog sektora, pre svega u zdravstvu, energetici i transportu
  • Potrošiće 30 miliona evra za podsticaje za razvoj veštačke inteligencije.
  • Ostatak do 100 miliona evra biće uložen u stratape, “budući da četvrtina razvija AI rešenja“, rečeno je na skupu.

Šta radi srpska AI zajednica?

Institut za veštačku inteligenciju je jedna od institucija koje rade na razvoju ove oblasti u Srbiji, a među najzanimljivijim projektima kojima se bave je prevođenje svih audio zapisa Radio-televizije Srbije u tekst, “što će nam dati korpus podataka koji će biti osnov za neki naš ChatGPT”, rekli su predstavnici Instituta. Institut je razvio i softver za prevod za 53 jezika, koji dalje unapređuje. U saradnji sa Ministarstvom zdravlja radi se na modelu za obradu mamograma, koji funkcioniše po principu alarmiranja kada neki nalaz zahteva dodatnu pažnju lekara. Kako su kod nas poplave učestala pojava, Institut se trenutno bavi razvijanjem rešenja za njihovu predikciju i prevenciju. Tim stručnjaka za sada broji oko 50 istraživača.

Kad se radi o AI, gde je Srbija u svetu?

Prema Indeksu spremnosti za veštačku inteligenciju iz prošle godine, Srbija zauzima 57. mesto među 193 rangirane država, i lider je u regionu. Nalazi se ispred Hrvatske na 70. mestu, Crne Gore (78), Severne Makedonije (83), Albanije (89), i Bosne i Hercegovine (117).

(Nova ekonomija)

Više o ovoj temi čitajte na: