Rio Tinto za Novu ekonomiju: Daćemo finansijske garancije za bezbednost rudnika

Jedno od osnovnih pitanja u debati oko potencijalne gradnje rudnika litijuma jeste da li će i kako Rio tinto garantovati za bezbednost svog poslovanja, odnosno ko će snositi trošak u slučaju bilo kakvog akcidenta.

Foto: FoNet/slobodnadalmacija.hr printscreen

U ovoj kompaniji za Novu ekonomiju kažu da će državi dati finansijske garancije za ovakve slučajeve, ali ne kažu koliko će te garancije iznositi.

Zašto je to važno?

Grupa profesora Ekonomskog fakulteta i biznismen Zoran Drakulić nedavno su objavili svoju analizu isplativosti ovog projekta za Srbiju, ocenivši da će korist za građane iznosti 2,5 evra po čoveku godišnje. Rio tinto je to demantovao, pritom tvrdeći da će kompanija obezbediti garancije koje treba da uvere javnost u bezbednost projekta.

Međutim, i u Nacrtu zaštite životne okoline koju je ova kompanija platila, stoji da su rizici po okolinu od budućeg rudnika prisutni, te je pitanje visine bankarske garancije koju će Rio Tinto ponuditi državi kao osiguranje za slučaj ekološkog akcidenta, možda i jedan od najpouzdanijih pokazatelja koliko je ova kompanija spremna da plati i koliko u slučaju zagađenja, odnosno koliko sama veruje u bezbednost sopstvenog projekta. Kompanija, međutim, ne kaže koliko će novca izdvojiti za ovo.

Uveravanja Rio tinta

„Važeći zakoni propisuju obavezu investitora na osiguranje u slučaju odgovornosti za potencijalnu štetu učinjenu trećim licima, kao i obavezu investitora da podnese menicu, bankarsku garanciju ili korporativnu garanciju za sanaciju i rekultivaciju eventualno degradiranog zemljišta usled eksploatacije. Kao i uvek, kompanija Rio Sava Exploration (Rio Tinto) će svakako ispoštovati ove zakonske obaveze, u slučaju da bude u mogućnosti da nastavi sa realizacijom projekta Jadar“, navode u ovoj kompaniji za Novu ekonomiju.

U Rio tintu navode da dodatnu garanciju za ekološku sigurnost projekta predstavlja činjenica da u Evropskoj uniji neće moći da prodaju nijedan materijal iz Srbije iz Srbije, ukoliko ne ispune uslove za takozvani baterijski pasoš, koji će EU primenjivati počevši od 2027. godine. U pitanju je regulativa po kojoj će kompanije koje žele da prodaju baterije u EU, morati da sprovedu detaljno ispitivanje čitavog lanca njihove nabavke i proizvodnje kako bi se predupredili ekološki rizici. Svi tako dobijeni podaci moraće da budu učinjeni javno dostupnim.

„To je svakako veoma jaka garancija jer bismo u suprotnom uložili milijarde dolara u realizaciju projekta, a ne bismo mogli da ostvarimo nikakav prihod ukoliko ne ispunimo standarde zaštite životne sredine EU“, kažu iz Rio tinta.

Nova Ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: