Privatni detektivi prate radnike na bolovanju: Sindikati pozivaju da se krivično prijave
Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ upozorili su da je sve češća praksa angažovanja privatnih detektiva za kontrolisanje bolovanja zaposlenih nezakonita i da predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava radnika, direktno zadirući u njihovu privatnost, uključujući i proveru njihovih ličnih zdravstvenih podataka.
Sindikati su pozvali radnike da, ukoliko se suoče sa takvim postupcima, „iskoriste svoje pravo da podnesu krivične prijave protiv poslodavaca i detektiva koji sprovode nezakonite radnje“, navodi se u saopštenju.
Šta radnici mogu da urade?
Radnicima se savetuje da ako žele da podnesu krivičnu prijavu zbog nezakonitog kontrolisanja bolovanja od strane privatnih detektiva, prvo prikupe relevantne dokaze poput svedočenja, fotografija ili zabeležene komunikacije i obrate se policiji ili nadležnom tužilaštvu, jasno navodeći počinioca i opis radnji.
Sindikati dodatno naglašavaju kako se „u javnosti manipuliše podacima o ‘lažnim bolovanjima’ među kojima je i tvrdnja da čak 40.000 radnika koristi bolovanja bez stvarnog zdravstvenog razloga“.
Takve informacije, navodi „Sloga“, nisu potkrepljene valjanim dokazima i da bi bilo korisno za javnost i sve zainteresovane strane da se objasni na osnovu koje metodologije istraživanja ili izvora su ti podaci utvrđeni.
Šira slika
Kontrola bolovanja je potrebna i legitimna u cilju sprečavanja zloupotreba, ali se mora sprovoditi na zakonit način, poštujući prava radnika i njihovu privatnost, te se strogo držati okvira Ustava i zakona, navodi se u saopštenju.
Ističe se da „država i nadležne institucije treba hitno da preispitaju i veoma jasno, bez prostora za manipulacije, definišu zakonodavni okvir u vezi sa kontrolom bolovanja, kako bi se sprečile zloupotrebe i osigurala pravna zaštita radnika“.
Sindikati „Sloga“ pozvali su poslodavce da se umesto na primenu takvih spornih metoda, fokusiraju na stvaranje radnih uslova koji će smanjiti potrebu za bolovanjima.
FoNet