Od ostrva u Škotskoj do kantona u Švajcarskoj: Ko večeras slavi doček Nove godine
Večeras je još jedan doček Nove godine. Ovoga puta po julijanskom kalendaru.

Vatromet, ilustracija (Foto: Vikipedija)
Slaviće se u Srbiji, Crnoj Gori, BiH (odnosno entitetu Republici Srpskoj), Severnoj Makedoniji kao i u pravoslavnim delovima Hrvatske.
Julijanska nova godina slavi se i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Moldaviji i Gruziji.
Zanimljivo je da se ova tradicija praktikuje i u nekim nemačkim kantonima u Švajcarskoj, ali i u nekim delovima galske zajednice u Škotskoj.
Među njima su i stanovnici škotskog ostrva Fula.
Malo ostrvo Fula
Fula je ostrvo iz arhipelaga Šetland. Smatra se najudaljenijim naseljenim ostrvom Velike Britanije. Dugačko je manje od osam kilometara. Strujom se snabdeva preko turbina na vetar, solarnih panela i hidroenergetskih postrojenja.
Danas ima oko 40 stanovnika. Ova zajednica nikada nije u potpunosti prihvatila savremeni Gregorijanski kalendar. Otud ostrvljani Božić slave 7. januara, a Novu godinu dočekuju u noći između 13. i 14. januara.
„Tako smo to uvek radili“, rekao je jedan ostrvljanin za BBC Scotland News.
Šta se radi za Novu godinu
Tradicija je dosta slična onoj koju pravoslavci praktikuju na Badnje veče. Obilazie jedni druge, odnesu piće, ostanu malo u gostima i podruže se. Onda se ode kući na večeru ili upriliči žurka u sitne sate.
Tokom dana dočeka Nove godine obično rade ono što su naučili od roditelja – bave se nečim u čemu bi želeli da budu dobri cele naredne godine. Neko će uređivati baštu, neko pacati ribu i na taj način se simbolično potruditi da sebi donesu sreću.
BBC / Kompas