Naučno dokazano: Krstarenje smanjuje stres i poboljšava kognitivne sposobnosti

Razmišljate se da li da rezervišete odmor na vodi? Sada imate i naučno potkrepljen razlog za to.

More nam može pomoći da dođemo do stanja koje psiholozi nazivaju „obnavljanjem“, što je često teško postići u svakodnevnom životu. (Foto: Envato)

Krstarenje nije samo odličan način da se opustimo i istražimo različite destinacije, već je dobro i za naš mozak. 

Šta se dešava u našem mozgu tokom plovidbe?

Tokom plovidbe na kruzeru „Kraljica Meri 2“ kompanije „Kunard“ koja je trajala sedam noći posmatrano je 40 gostiju iz celog sveta u okviru neuronaučne studije, prenosi RTS

Istraživanje je pokazalo da su učesnici tokom pet dana na moru poboljšali svoje kognitivne funkcije. Sposobnost pamćenja reči porasla je za 29 odsto i gosti su bili 125 odsto bolji u rešavanju problema. 

Raspon pažnje porastao je za 14 odsto, dok je relaksacija koju su sami prijavili porasla za 158 procenata. Ukupni nivoi fiziološkog stresa smanjeni su za 35 odsto.

„Boravak na brodu jasno je smanjio nivo stresa kod putnika, na osnovu subjektivnih i objektivnih mera. Glavni hormon stresa kortizol je dobro poznat u naučnoistraživačkoj literaturi kao ometač različitih kognitivnih procesa“, rekao je dr Džek Luis stručnjak za neuronauku.

Povećanje kapaciteta pamćenja i logičkog zaključivanja identifikovano u ovoj studiji, kako Luis ističe, verovatno će biti pripisano uticaju putovanja okeanom na ublažavanje stresa.

Kejti Mekalister, predsednica kompanije „Kunard“, istakla je da studija potvrđuje ono što smo oduvek znali – krstarenje je mnogo više od odmora.

Zašto nas more privlači?

Zanimljivo je da ljudske suze i znoj imaju sličan sastav kao morska voda, što stvara povezanost između našeg tela i mora. Jedna od teorija koja objašnjava ovu privlačnost zove se biofilija.

Druge dve su teorija oporavka od psihofiziološkog stresa i teorija vraćanja pažnje. Međusobno se ne isključuju i sve tri doprinose osećaju blagostanja koje nam pruža more.

Kompas/RTS