Nasilje nad životinjama: Blage kazne za neljudske postupke
Godišnje u Srbiji bude prijavljeno 200 slučajeva za mučenje i ubijanje životinja – što je samo vrh ledenog brega – a od toga, osuđenih nasilnika je tek deset odsto.
Ulica Dimitrija Georgijevića Starika na Bežanijskoj kosi, snimak od pre nekoliko dana: pas mirno leži na ulici, žena u belom automobilu ga gazi, deluje da to čini namerno, zatim vuče psa nekoliko metara. Ne zaustavlja se, niti usporava auto, a potom samo odlazi kao da se ništa nije dogodilo, ostavljajući na putu teško povređenu životinju.
Kakva je osoba koja to može da učini? Kakva je kazna koja za to sleduje? I koliko nasilnika će uopšte biti kažnjeno?
Šta kaže sistem?
Na godišnjem nivou u Srbiji bude prijavljeno 200 slučajeva mučenja i ubistva životinja, iako je sigurno da veći broj slučajeva zlostavljanja životinja i ne stigne na sud. Od tih 200 slučajeva, bude osuđeno samo 10 odsto nasilnika. Razlog tome su: nepoznati počinioci ili nedostatak dokaza. Konačno, od tih 10 odsto, uglavnom se sve završi na uslovnim osudama ili novčanoj kazni, a vrlo retko zatvorskim kaznama.
Šta kaže psiholog?
Poriv zlostavljanja životinja u najranijem uzrastu je zapravo indikator buduće psihopatologije, kaže za RTS psiholog Radmila Vulić Bojović, dodajući da postoje istraživanja i dokazi o tome da su serijske ubice imali istoriju zlostavljanja životinja.
Priredili: J. J./Vreme