Memorandum o rudarstvu sa Kinom: „Svi podaci biće tajna“

Memorandum signalizira daleko veću zainteresovanost Kine za prirodne resurse Srbije i uvodi još jednog igrača u arenu u kojoj se već nalazi EU, koja je takođe zainteresovana za kritične sirovine u Srbiji, a ponajviše za litijum.

Pixabay

Kina i Srbija će koordinirati aktivnosti u oblasti geoloških istraživanja, radi rane detekcije i procene kapaciteta mineralnih i geoloških resursa, predviđeno je Memorandumom o razumevanju koji je potpisan prilikom posete kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu.

Zašto je to važno?

Ovaj Memorandum signalizira daleko veću zainteresovanost Kine za prirodne resurse Srbije i uvodi još jednog igrača u arenu u kojoj se već nalazi Evropska unija, koja je takođe zainteresovana za kritične sirovine u Srbiji, a ponajviše za litijum.

Dogovor sa Kinezima predviđa i unapređenje informacionih sistema iz oblasti geologije i rudarstva, saradnju akademskih i istraživačkih institucija u ovoj oblasti, kao nacionalnih institucija iz oblasti geologije i rudarstva.

Šta je još predviđeno?

Predviđene su bilateralne posete, razmena poseta i obuka stručnjaka iz oblasti geoloških istraživanja i rudarstva i zaposlenih u državnim i drugim institucijama.

Podaci i informacije koji budu dobijeni zajedničkim radom čuvaće se u tajnosti, a tako će se obavljati i sami poslovi.

Još neke od oblasti u kojima će sarađivati Srbija i Kina su i poređenje nacionalnih politika i razmena iskustava u realizaciji strateških ciljeva u rudarskom sektoru, usvajanje najboljih praksi, promocija „rudarske vizije“, unapređenje odgovornog i održivog rudarstva, kao i unapređenje „životnih uslova lokalnih zajednica sa posebnim osvrtom na zdravlje i bezbednost ljudi u sredinama zahvaćenim eksploatacijom“.

Memorandum ostaje na snazi pet godina i može biti produžen pet godina uz pisanu saglasnost obe strane.

Nova ekonomija

Više o ovoj temi čitajte na: