Međunarodni dan borbe protiv siromaštva: „Građani Srbije ne priznaju svoje siromaštvo“

U Srbiji, prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku 19,9 odsto građana živi u riziku od siromaštva.

Ilustracija (Foto: Envato)

Fondacija Centar za demokratiju (FCD) upozorila je da podaci Zavoda za statistiku kažu da je 27,2 odsto stanovništva izloženo riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, a trenutne mere nisu dovoljne da pruže adekvatan odgovor na potrebe najugroženijih.

Šta treba uraditi?

Neophodno je kreirati sistemske i održive mere, razvijati sistem socijalnih usluga pre svega na lokalnom nivou, kako bi se obezbedio dostojanstven život za sve građane i građanke, smatra FCD.

Oni se posebno zalažu za postizanje cilja održivog razvoja broj jedan – iskorenjivanje siromaštva, u skladu sa Agendom 2030 UN, koju je prihvatila i Srbija.

U okviru Platforme, FCD ističe potrebu za usvajanjem Strategije socijalne zaštite, ključnog planskog dokumenta na koji se čeka već godinama, koji bi omogućio dugoročne reforme sistema socijalne zaštite, obezbeđujući zaštitu socijalnih prava koja su zagarantovana Ustavom.

Svaki peti na socijalnoj pomoći

Udruženi sindikati Srbije Sloga izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog rasta broja siromašnih u Srbiji i apelovali da se nadležne institucije posvete stvarnim, opipljivim i ozbiljnim merama koje će unaprediti kvalitet života svih građana.

Sloga je u saopštenju navela da broj siromašnih u Srbiji neumoljivo raste i da u zemlji, u kojoj oko 800.000 ljudi živi u apsolutnom siromaštvu, a svaki peti prima novčanu socijalnu pomoć, socijalna i radna nesigurnost postaju uobičajena pojava, a sudbina dece koja odrastaju u ovakvim uslovima posebno zabrinjava.

Siromašnih više nego što se misli

Sindikat je ukazao da prema procenama agencija Ujedinjenih nacija apsolutno siromaštvo u Srbiji beleži visoke stope, ali da oni veruju da su ti podaci potcenjeni, jer mnogi građani koji preživljavaju na minimalnim primanjima, zbog ličnog dostojanstva, ne priznaju svoje siromaštvo.

Navodeći da siromaštvo nije samo ekonomsko pitanje, Sloga je istakla da ono ima i kulturnu dimenziju i da rastuća funkcionalna nepismenost u obliku neinformisanosti o realnoj slici u kojoj živimo dodatno pogoršava već tmurnu sliku Srbije.

„Srbiji je potrebna sveobuhvatna reforma i dugoročno rešenje za problem siromaštva, jer je svaki građanin, a naročito svako dete koje živi u oskudici, poraz za naše društvo“, poručio je sindikat.

FoNet/Kompas

Pročitajte i: