Klimatske promene: Zašto se grožđe bere noću

Zbog ekstremno visoke dnevne temperature i suše prvi put u istoriji vršačkog vinogradarstva primenjena je noćna berba kombajnima

Ilustracija: Envato

Ove godine u Vršcu bila je najranija berba grožđa ikada zabeležena: berba je poranila čak 24 dana ranije od uobičajenih termina. Ispod Vršačkih planina, prvi kombajni su se začuli još 29. jula – i to u deset sati uveče.

Kako je ovo urađeno

Ove godine, zbog ekstremno visokih dnevnih temperatura i činjenice da kiša u Vršačkom vinogorju nije padala više od 40 dana, prvi put u istoriji vršačkog vinogradarstva primenjena je noćna berba kombajnima, piše za portal “Klima101” dr Zorica Ranković Vasić, stručnjakinja za vinogradarstvo i profesorka na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu.

Po rečima glavnog inženjera proizvodnje, dipl. inž. Marka Đurkina, visoka temperatira grožđa razlog je što se najveća vinarija u ovom vinogorju i jedna od najvećih u Srbiji, opredelila da svoje vinograde bere noću.

Šta vrućina radi grožđu

Visoke temperature u toku berbe dovode do oksidacije, a prijem toplog grožđa u vinariju smanjuje njegov kvalitet i vrednost

Berba grožđa je jedan od ključnih zadataka koji svake godine predstavlja izazov za vinogradare. Ubrano grožđe mora biti poslato bezbedno i u najkraćem mogućem roku na dalju preradu u vinariju. poslednjih godina sazrevanje i berba grožđa se odvijaju pod značajno izmenjenim klimatskim uslovima.

Usled klimatskih promena koje su praćene visokim temperaturama vazduha (posebno visoke noćne temperature), određivanje optimalnog momenta berbe i sama organizacija berbe mogu predstavljati problem i utiču na kvalitet grožđa i vina pa se mora napraviti detaljan plan.

J.G. / Vreme

Više o ovoj temi čitajte na: