Kako Ministarstvo informisanja tumači izjavu Tamare Skrozze i napade na nju
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija oglasilo se danas i ne – nije stalo na stranu žrtve medijske hajke.
Tamara Skrozza (Foto: Medija centar)
Zamenica glavnog urednika Agencije FoNet Tamara Skrozza, na udaru je prorežimskih tabloida nakon sasvim bezazlene izjave u emisiji “Da sam ja neko”, emitovanoj početkom juna na Televiziji N1.
Skrozzina matična kuća, FoNet oglasila se saopštenjem, u kom su poručili da će u slučaju bilo kakvih daljih napada na Skrozzu i eventualnih posledica koje iz toga mogu da proisteknu FoNet smatrati odgovornim pre svega inspiratore ove kampanje iz krugova vlasti, a potom i njihove medijske izvođače radova.
Zahtevali su, između ostalih, i reakciju resornog Ministarstva.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija oglasilo se danas i ne – nije stalo na stranu žrtve medijske hajke.
Šta poručuje Ministarstvo
Da ne bi bilo zabune, evo integralnog teksta saopštenja Ministarstva koje prenosi FoNet. Kažu sledeće:
„Ministarstvo informisanja i telekomunikacija izražava zabrinutost zbog sve učestalijih manifestacija govora mržnje i otvorenog poziva na nasilje i/ili čak i na ubistva neistomišljenika kojima je ispunjen naš javni prostor. Najnoviji primer jeste deo izjave gđe Tamare Skroza dat u emisiji ‘Da sam ja neko’ emitovanoj početkom juna ove godine u programu TV N1.
Gospođa Skroza je, govoreći o događajima koji su se odigrali tokom noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine, pored ostalog, kazala: ‘Ta noć, između 5. i 6. oktobra, po mom mišljenju, sada post festum, trebalo je da izgleda potpuno drugačije. Neću da sada pričam kako, da ne bismo imali probleme. Ali, što se mene tiče ta noć je trebalo da bude potpuno drugačija, nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije. Da je ta noć bila drugačija i da smo se 6. oktobra probudili u jednoj drugačijoj Srbiji, Srbiji bez nekih ljudi, mislim da bi ovo danas bilo sasvim druga priča, a mi zapravo živimo devedesete’.
Teško je oteti se utisku da je gđa Skroza, u delu prethodno citirane izjave koja se odnosi na to da je Srbija u noći između 5. i 6. oktobra 2000. godine trebalo da ostane ,’bez nekih ljudi’, te da je ta noć trebalo da bude ,’nešto nalik onome što smo učili u knjigama istorije’, implicitno izrazila žaljenje zbog toga što u tim dramatičnim okolnostima pojedini državni zvaničnici nisu bili lišeni života.
Svako naknadno pojašnjavanje ovog poprilično jasnog iskaza predstavljalo bi učitavanje u reči gđe Skroza onoga što one izvorno ne sadrže. Imajući u vidu i ovaj primer govora mržnje i/ili poziva na, tj. izražavanja žaljenja zbog propuštene prilike da se izvrši nasilje, kao i brojne druge kojima je ispunjen javni, a posebno medijski prostor,
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija iznova apeluje na sve da se suzdrže od iskaza koji eksplicitno ili implicitno predstavljaju govor mržnje ili poziv na nasilje. Ministarstvo i ovoga puta poziva učesnike u javnom životu da prednost daju sučeljavanju, pa čak i, ukoliko je to nužno, sukobljavanju stavova i činjenica, a nipošto ljudi.
Stoga iznova apelujemo na sve, a posebno na udruženja novinara i sredstva javnog informisanja, da daju doprinos uspostavljanju kulture dijaloga zasnovanog na poštovanju ličnog i profesionalnog dostojanstva, propisa, međunarodnih i nacionalnih profesionalnih standarda.
Istovremeno, Ministarstvo iznova odlučno osuđuje bilo kakav oblik pretnji, odnosno poziva na vršenje verbalnog ili fizičkog nasilja nad neistomišljenicima, a posebno nad novinarima, te izražava nadu da ćemo pokazati spremnost da zajednički jačamo demokratske i druge kapacitete našeg društva“, navodi se na kraju saopštenja Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
A šta se dogodilo
Tamara Skroza jeste u emisiji “Da sam ja neko” rekla ono što je Ministarstvo citiralo, ali ni u kom slučaju nije pominjala niti pozivala na ubistvo predsednika Srbije. To je učitao tabloid “Informer”.
U interpretaciji Informera Skrozza je rekla da je “Vučića trebalo ubiti 5. oktobra”, što nikako ne odgovara istini, čak ni u naznakama. Zbog toga su uglednoj novinarki posvetili “duplericu”, ali to im nije bilo dovoljno.
U foto-rubrici “Informerka”, u kojoj svakodnevno objavljuje fotografije golih žena, uz jednu takvu piše: “Meni ova Skrozza skrozz nije jasna”, dokazujući svoju poslovičnu mizoginiju i seksizam.
Hajci na Skrozzu priključili su se Alo, Novosti i prorežimske televizije.
FoNet / Kompas