Kako TikTok kuca?
Bura oko TikToka se sigurno neće smiriti do kraja godine. Trajaće i duže, ako ga Amerikanci zaista zabrane. Šta pokreće TikTok i zašto je toliko uspešan?
мај 02, 2024
Algoritam TikToka za preporučivanje sadržaja korisnicima ponovo se našao u fokusu. Naime, SAD kineskom vlasniku platforme, Bajtdens (ByteDance), naredili da proda vlasništvo američkog dela ili se suoči sa zabranom. Zašto Amerikancima TikTok smeta, Kompas je već pisao.
Ali, kako Tiktok funkcioniše i zašto podatke prikuplja efikasnije od rivala, Metinih Fejsbuka i Instagrama ili Guglovih Jutjuba i Snepčata?
Algoritam
- Algoritam je srce svih Bajtdensovih operacija i kompanija će pre ugasiti TikTok nego što će ga prodati, rekli su Rojtersovi izvori.
- Eksperti i insajderi navode da iza globalnog uspeha TikToka ne stoji samo algoritam, nego i sam format kratkog videa.
Šta je u samoj aplikaciji
- Pre TikToka, mnogi su verovali da je tehnologija koja povezuje društvene veze korisnika tajni sastojak uspeha neke aplikacije. Pritom su ukazivali na popularnost Metinih proizvoda.
- Međutim, TikTok je otkrio da je moćniji algoritam kog pokreću interesi korisnika. Ukratko, umesto zidanja algoritma na “društvenim grafikonima” poput Mete, TikTok pokreću “signali interesa”.
- Mada sada i konkurenti imaju algoritme koji razmevaju interese korisnika, TikTokov algoritam dobija turbo-punjenje iz samog formata kratkog videa.
- “Sistem preporuka je uobičajen, ali TikTok se izdvaja dizajnom i sadržajem”, rekla je profesorka Univerziteta Utreht Katalina Goanta.
- TikTokov format je znatno dinamičniji i sposoban da registruje promene preferenci korisnika u visokoj rezoluciji – može čak da nanjuši šta korisnik voli u koje doba dana.
Turbo prikupljanje podataka
- TikToku format kratkog videa omogućava da više i brže uči o korisniku, rekao je nekadašnji šef odeljenja te apliukacije za igrice Džejson Fung.
- Naime, brzi video klipovi se vrte brže nego na Jutjubu, “gde prosečan video traje nešto manje od 10 minuta”, rekao je Fung. “Zamislite da prikupljate podatke na svakih par sekundi, umesto na svakih minuta”.
- TikTok je imao i početnu prednost jer je od početka koncipiran kao mobilna aplikacija, dok su glavni rivali adaptirani iz desktop varijanti. Uz to, prva je platforma za kratke klipove, a ostali su ih uvodili naknadno.
- Tako su Instagram i Jutjub Reels i Shorts uveli tek 2020. i 2021. TiKTok je u međuvremenu stekao godine iskustva u prikupljanju podataka i razvoju proizvoda.
Podstiče istraživanje
- TikTok redovno preporučuje sadržaj koji je izvan interesa korisnika. Menadžment firme često ponavlja da je to ključni deo korisničkog iskustva.
- Jedna skorašnja studija američkih i nemačkih istraživača je ustanovila da TikTokov algoritam “interes korisnika eksploatiše za 30-50 odsto preporučenog video-sadržaja”.
- To ukazuje da TikTok preporučuje mnogo sadržaja za istraživanje nastojeći ili da više nauči o interesima korisnika ili da maksimalizuje zadržavanje pažnje generisanjem novih interesa, naveli su autori studije TikTok i umetnost personalizacije.
Mobilisanje korisnika u grupe
- Profesor Univerziteta Karnegi Melon Ari Lajtmen navodi da je podsticanje korisnika da se udružuju upotrebom heštagova još jedna efikasna taktika TikToka.
- Grupisanje dodaje još podataka o ponašanju, interesima i ideologiji ljudi na mreži, objasnio je.
- Ako SAD zaistra zabrane TikTok, rekao je Lajtmen, američki tehnološki giganti će svakako biti sposobni da ga oponašaju sopstvenim proizvodima.
- Međutim, reciklaža TikTokove korisničke kulture može biti krupniji zalogaj.
Kompas