Južna Koreja i K-pop: Otkazan rijaliti zbog seksualizacije devojčica

K-pop godinama fascinira svet, okuplja milione obožavalaca i stvara pop ikone koje obaraju rekorde. Ipak, iza glamura kriju se i kontroverze koje povremeno izazivaju burne reakcije javnosti

Foto:Printscreen/ X

Južnokorejski K-pop rijaliti „Under 15“ otkazan je uoči premijere zbog žestokih kritika na račun seksualizacije dece u ranom tinejdžerskom uzrastu. Nakon objavljivanja trejlera, bes upućen mreži MBN koja je producirala pomenuti šou bio je toliki da, kako piše Dojče Vele, nije bilo drugog izbora za njih nego da povuku ručnu kočnicu.

U šou je praćeno 59 devojčica, uzrasta 15 i manje godina, koje su se takmičile da postanu nove zvezde K-pop plesa.

Kritike

Kritike su se odnosile pre svega na seksualizaciju maloletnih učesnica, čiji su pokreti, kostimi i scenski izrazi bili očigledno inspirisani nastupima zrelih ženskih K-pop grupa. Kritičari ističu da Under 15 nije samo sporan zbog svoje estetike, već i zbog same ideje da su devojčice tretirane kao roba – „proizvodi koji se upakuju i prodaju“.

Ni ranije K-pop industrija nije bila imuna na slične kontroverze. Tako je, podseća Dojče Vele, popularna pevačica Dženi Kim doživela „otkazivanje“ u Južnoj Koreji nakon nastupa u provokativnoj HBO seriji The Idol.

Industrija i mladost

Čujun Oh, profesorka teorije plesa na Univerzitetu San Dijego i autorka knjige „K-pop ples“ za DW ističe da promovisanje mlađih izvođača nije novost u zabavnoj industriji, te da je ona fascinirana mladošću. Takođe, ističe, da će na K-pop sceni uvek postojati potražnja za novim, mladim licima, kao i da će industrija na to reagovati. „K-pop nije izuzetak (prim. od celokupne industrije zabave) jer što su mlađi, njihova tela su mlađa.“ A imajući u vidu K-pop plesne nastupe, „mladost igra još značajniju ulogu u pojačavanju šarma izvođača i, samim tim, njihove komercijalne vrednosti na kapitalističkom tržištu.“

J.J./“Vreme“

Više o ovoj temi čitajte na: