Jer, kad ostariš… u Srbiji
Svaka peta osoba u Republici Srbiji je starija od 65 godina, govore podaci poslednjeg popisa. Kako oni žive? Šta država čini da im omogući dostojanstvenu starost?
Prvog oktobra obeležava se Dan starih u celom svetu, kako bi ih društvo “čulo” i uvažilo njihove potrebe. Biti star u Srbiji često podseća na kaznu. Zašto?
Šira slika: Država
Nemali broj starih živi u siromaštvu, ili riziku od istog, neki su zlostavljani i zanemarivani, diskriminisani su po mnogo osnova, kaže se, između ostalog, u analizi Poverenice za zaštitu ravnopravnosti o položaju starih.
Kada je reč o zdravstvenoj zaštiti, pojedine zdravstvene usluge – najpre, ambulante i zdravstvene stanice – po ovdašnjim selima su često zatvorene, a službe kućne nege i pomoći se u tim područjima retko formiraju zbog male naseljenosti. Drugim rečima: starima su zdravstvene usluge teško dostupne, a veoma potrebne.
Zatim, prosečna penzija je u 2023. iznosila oko 37.800 dinara; pola miliona penzionera prima manje od 24.987 dinara, a njih 61 hiljadu – 10.000 dinara.
Šira slika: Društvo
Dodatni problem predstavljaju stereotipi i predrasude prema starijim osobama: od toga da su nesposobni da donose racionalne odluke, preko nepoštovanja njihove autonomije, do toga da su društveni teret.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava apeluje na veću osetljivost javnosti prema potrebama starijih osoba, ističući važnost međugeneracijske solidarnosti i pozitivnog stava prema starenju, kako bismo razumeli i izazove i prednosti doba koje nas sve čeka.
J.J. / Vreme