Zašto vlast krije podatke o izvozu oružja u Izrael?

Vlast redovno objavljuje podatke o izvozu naoružanja u zemlje širom sveta. Ne i u slučaju Izraela. Te informacije ostaju dobro skrivane od očiju javnosti.

Dobri odnosi uprkos ratu u Gazi: Vučić i Netanjahu (Foto: Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike)

Posle napada Hamasa u oktobru prošle godine, Srbija je izvezla u Izrael najmanje dve velike pošiljke naoružanja, objavila je danas Balkanska istraživačka mreža (BIRN).

Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine je odbilo da dostavi BIRN-u informacije o izvozu tog oružja Izraelu, tvdeći da se oni vode po oznakom „strogo poverljivo“. Uprkos odbijanju ministarstva da dostavi podatke, BIRN otkriva da je vodeće državno preduzeće za izvoz naoružanja, Jugoimport-SDPR, od oktobra 2023. godine do danas u Izrael poslalo dve isporuke, u vrednosti koja premašuje milion evra.

Zašto je to važno?

Ovakav odgovor Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine je neuobičajen. Ministarstvo obično rutinski novinarima dostavlja podatke o izvozu naoružanja, kao što su podaci o vrsti i količini oružja koje se izvozi, kompanijama koje su u izvoz uključene, kao i ko su krajnji korisnici tog naoružanja.

To ukazuje da je ovaj specifičan izvoz iz nekog razloga problematičan za državu Srbiju.

Srbija i Izrael imaju dobre međusobne odnose, a to se nije promenilo ni nakon napada Hamasa na tu zemlju i vojne ofanzive nezapamćenih razmera koju je Tel Aviv sproveo u Gazi i još uvek sprovodi. Pitanje slanja oružja u Izrael zato je politički osetljivo s obzirom na sve kritike prema Izraelu pa i to da je čak i Međunarodni sud pravde naredio Izraelu da spreči genocid u Gazi, te da „odustane od ubijanja, ranjavanja, uništavanja života Palestinaca i onemogućavanja rađanja“. (FoNet)

Više o ovoj temi čitajte na: