Vučević: Prosvetari su štrajkom odbili ponudu Vlade, ona više ne postoji
Premijer Srbije Miloš Vučević pozvao je danas sindikate prosvete da prihvate ponudu Vlade Srbije i da se vrate ekonomskom i socijalnom dijalogu. Ocenio je da ih štrajk ne vodi nigde.
„Više puta sam se sastajao s predstavnicima sindikata prosvete. Oni nisu prihvatili korektan predlog Vlade Srbije. Sad je sve to odbijeno. Ako se ide u štrajk, vi ste odbili ponudu. Njihova odluka da idu u štrajk je odbačena ponuda. Nema više tih pozicija. Samo je za prosvetu bilo predviđeno 11 odsto, a oni su rekli da je to uvreda”, rekao je Vučević za Njuzmaks Balkans.
Vučević je dodao i da ne razume gde je izlazna strategija ako prosvetni radnici idu u štrajk. Kaže, to je odbijanje ponude i ona ne postoji više, objavljeno je na Instagram profilu premijera.
„Sada ćemo ministar finansija i ja da se čujemo sa predsednikom Republike Srbije i ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović i da se dogovorimo koliko će biti povećanje u prosveti. Svima ide povećanje od osam odsto, da vidimo da li će i njima onda da bude osam posto kao i svima drugima. Samo je za prosvetu bilo 11 odsto i jednokratna novčana isplata, oni su rekli da je to bila uvreda i da nije dostojanstvena ponuda“, rekao je Vučević.
Na pitanje da li bi seo ponovo da razgovara sa sindikatima, Vučević je rekao da može da razgovara koliko hoće, ali da ne zna šta bi više pričali.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je prihvatila argument sindikata da ne dolazi do razdvajanja u sistemu prosvete. Stoga je ponuđeno da svima plate budu veće za 11 odsto, kao i jednokratna pomoć od 15.000 dinara do 9. januara, te prihvaćen predlog da razredne starešine dobiju još jedan posto na obračun.
Odgovarajući na kritike sindikata da nije ispunjeno ono što je predviđeno potpisanim Protokolom s Vladom Srbije, Vučević je rekao da je urađeno 90 odsto stvari. Rekao je i da je u tom sporazumu navedeno da će Vlada i sindikati nastojati da rade na realizaciji dogovorenog. Vučević je rekao i da bi povećanjem od 11 odsto početna plata bila više od 97 000 dinara, što je blizu republičkog proseka.
FoNet