Transparentnost Srbija: Položaj učesnika izbora neravnopravan
Monitoring predizborne kampanje za junske lokalne izbore, čije je rezultate predstavila danas organizacija Transparentnost Srbija (TS), pokazuje da nema promena u odnosu na decembarske izbore 2023. godine, a nesrazmera među akterima je čak i povećana.
U najgorem položaju mali, lokalni akteri
Mnogo problema iz izbornog procesa u decembru 2023. godine ostalo je nerazrešeno i pravni okvir u vezi sa finansiranjem kampanje i postupanju funkcionera ostao je nepromenjen, izjavio je na konferenciji za novinare programski direktor organizacije TS Nemanja Nenadić.
U odnosu na prethodne izbore dodatno se povećala nesrazmera između aktera, pre svega u vezi sa budžetskim finansiranjem kampanje, rekao je Nenadić. Rezultati monitoringa TS pokazuju da su po tom pitanju u najgorem položaju mali, lokalni akteri koji učestvuju na izborima samo u jednoj ili u nekoliko opština, kao što su grupe građana i lokalne stranke.
Iako su troškovi kampanje osam puta manji, ne znači da je za toliko jeftinija
Prema proceni TS, za izbornu kampanju iz budžeta gradova i opština biće potrošeno oko 1,4 miliona evra, što je osam puta manje nego na izborima u decembru 2023. godine, rekao je Nenadić, ali je naglasio da to ne znači da je ovogodišnja kampanja osam puta jeftinija.
Nenadić je ukazao da je kampanja „nikada kraća“, ali da se brzo zahuktala, a njeni troškovi neće biti manji od 60 odsto troškova kampanje u decembru 2023. godine.
Kada je reč o državnim organima, Nenadić je rekao da iz tužilaštva nema novosti ni u vezi sa junskim, niti sa decembarskim izborima, a ni iz Agencije o sprečavanju korupcije nema traga o postupanju po službenoj dužnosti. Nenadić je upozorio da su državni organi do sada izricali samo opomene tamo gde se prekršaji ponavljaju iz izbora u izbore, zbog čega se „opravdano može postaviti pitanje svrsishodnosti izricanja tih mera, ako isti politički subjekt nekoliko puta na isti način na svakim izborima prekrši zakon“.
U Beogradu 17.000 evra po listi
Pozivajući se na podatke Republičke izborne komisije, Nenadić je rekao da je u opštinama u kojima se održavaju izbori broj lista prosečno 4,5. Dodao je da bi jedna lista iz lokalnog budžeta mogla da računa na prosečno 739 evra za kampanju.
Govoreći o izborima u Beogradu, Nenadić je rekao da bi na osnovu budžeta iz 2023. godine za sve stranke ukupno trebalo da bude izdvojeno 638.000 evra, a da je beogradski prosek, za razliku od 739 evra u opštinama u Srbiji, 17.000 evra po jednoj listi.
Niš poseban slučaj
Dodao je da je u Novom Sadu 14 izbornih lista i da će svaka od njih moći da računa na 4.700 evra iz budžeta pre izbora. Nenadić je naglasio da je Niš „poseban slučaj“, jer je budžetom za finasiranje kampanje stranaka izdvojeno okruglo 7.000.000 dinara, po čemu se odmah vidi da „nešto nije u redu, jer ta cifra ne može da bude okrugla jer se izračunava kao procenat u odnosu na poreske prihode“.
Kompas/FoNet