Direktor EPS-a: Možemo da budemo pokretač upotrebe vodonika

Vodonik može biti gorivo budućnosti. Uslov da vodonik bude jeftin i zelen je dovoljno struje iz obnovljivih izvora. Kakva je tu perspektiva Srbije?

Vodonik se dobija elektrolizom vode. Pri sagorevanju, ponovo proizvodi vodu i zato može biti gorivo budućnosti. Problem je, međutim, struja neophodna za proizvodnju. (Foto: wirestock, Envato)

Vodonik kao energent može da ubrza energetsku tranziciju zemlje, doprinese dekarbonizaciji i redukciji zavisnosti od uvoza, saopštio je danas direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dušan Živković.

Uvođenje vodoničnih tehnologija jeste tehnološki izazov, ali je i šansa, dodao je Živković i ocenio da EPS može da bude pokretač uvođenja upotrebe vodonika.

Brža i efikasnija energetska tranzicija

Prema njegovim rečima, energetska tranzicija može da bude mnogo brža i efikasnija uz vodonik. “Ukoliko se opredelimo za vodonik kao energent budućnosti, cilj mora da bude zeleni vodonik”, citira EPS direktora u saopštenju.

Vodonik se dobija elektrolizom vode. Zeleni vodonik označava ono gorivo proizvedeno takozvanom zelenom strujom, proizvedenom iz obnovljivih izvora bez emisije ugljen-dioksida i drugih gasova koji doprinose zagrevanju atmosfere.

Sveti gral energetske tranzicije?

Vreme će pokazati je li vodonik „sveti gral“ energetske tranzicije u ovom veku, rekao je Živković. On je naveo da EPS ima znanje i iskusne inženjere za pokretanje procesa uvođenja vodoničnih tehnologija. 

Savetnik za obnovljive izvore u Ministarstvu rudarstva i energetike Rade Mrdak podseća da Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije već predviđa osnov za uvođenje prvih podsticaja za korišćenje vodonika. (Fonet)