Otvoreno pismo inženjera Zorana Đajića: Nedužni su ubijeni, ne obraćajte se više odgovorom: „Pa šta“

Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je do marta 2023. radio na nadzoru rekonstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, uputio je otvoreno pismo kompanijama uključenim u taj proces, kao i Republičkom javnom tužilaštvu, postavljajući im pitanja koja se odnose na urušavanje nadstrešnice u kojem je stradalo 14 osoba, a tri su teško povređene.

Policija na Železničkoj stanici u Novom Sadu (Foto: FoNet / AP)

Ko je izvodio radove na izradi izolacije krova zgrade železničke stanice u Novom Sadu i ko je nadzirao te izvođače, odnosno ko im je dao nalog da sklone betonske kocke i metalnu konstrukciju koja je imala ulogu osiguranja zatega o koje je bila okačena nadstrešnica na južnoj fasadi zgrade – upitao je Đajić Infrastrukturu železnice Srbije, China Railway International Corporation, China Communication Construction Company, Project Birou Utiber i Republičko javno tužilaštvo otvorenim pismom, koje prenosi u celini N1.

Ko je bio zadužen da demontira mermerne ploče zupčastog pročelja krova zgrade koje su sklone padu i ko je dozvolio izvođaču da te ploče ostavi na fasadi i da ih samo prefarba, upiutao je Đajić, zatraživši i odgovor na pitanje ko je projektovao dodatno opterećenje nadstrešnice ugradnjom metalnih profila i stakla, ko je vršio statički proračun i nosivost postojećih zatega, ko je kontrolisao vezu zatega na krovu nakon odstranjivanja betonskih kocki i metalne konstrukcije.

Ko je, nakon urušavanja nadstrešnice, isekao zatege i uklonio delove koji su kroz zupčasti deo pročelja zgrade izlazili na krov i tu bili usidreni kako bi držali nadstrešnicu u ravnoteži sa tankim testerastim krovom iznad vestibila zgrade železničke stanice Novi Sad, upitao je Đajić.

Đajić je zatražio i odgovor na pitanje kome je povereno ispitivanje ostataka zatega i delova nadstrešnice radi utvrđivanja uzroka njenog urušavanja, te kada će se Republičko javno tužilaštvo oglasiti saopštenjem ko je sve svojim činjenjem ili nečinjenjem učestvovao u ubistvu 14 naših građana.

Đajić je uz pismo dostavio i fotografije izvođenja radova na zgradi Železničke stanice, kao i spisak osoba koje su poginule u urušavanju nadstrešnice.

Nedužni su ubijeni 1. novembra dok su bezbrižno čekali svoj prevoz ispod nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu koju ste vi, kao investitor, izvođači navedenih radova i ovlašćen nadzor, a u saradnji sa vašim podizvođačima, završili i predali građanima Srbije na bezbednu upotrebu. Odgovore na sva naredna pitanja čekamo već 10 dana i molim vas da se više nikada građanima Srbije ne obraćate odgovorom „Pa šta“, naveo je Đajić u pismu.

Đajić je naveo u pismu da je na osnovu ugovora koji je istekao 30. juna 2023. godine bio angažovan radi vršenja stručnog konsultantskog nadzora nad izvođenjem kamenorezačkih radova na „Projektu rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije stanične zgrade u železničkoj stanici Novi Sad“.

FoNet/N1

Pročitajte i: