Muzička industrija u Srbiji porasla 89 odsto, zapošljava oko 20.000 ljudi

Muzička industrija u Srbiji zabeležila je prošle godine rast u zaposlenosti od 33 odsto u odnosu na 2022. godinu.

Muzička industrija u Srbiji je u porastu (Foto: Satura/Envato)

Muzička industrija u Srbiji broji gotovo 20.000 stalno zaposlenih u okviru 29 različitih delatnosti, a prošle godine ostvarila je promet od 168 miliona evra, što predstavlja porast od 89 odsto u odnosu na situaciju od pre pet godina, saopštila je Vlada Srbije rezultate istraživanja Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Šira slika

Istraživanje „Analiza ekonomskih efekata muzičke industrije na ekonomiju Srbije“, čiji je naručilac nacionalna platforma „Srbija stvara“ Vlade Srbije, pokazuje da je u poslednjih pet godina udeo bruto dodate vrednosti (BDV) sektora porastao za 202 odsto, dok je u odnosu na prethodnu godinu ostvaren rast od 38 odsto.

Tokom prethodne godine povećan je za čak 84 odsto iznos koji je uplaćen po osnovu poreza i doprinosa u odnosu na 2018. godinu i koji iznosi više od 6,5 miliona evra. Kada je reč o broju zaposlenih evidentan je rast od 33 odsto u odnosu na 2022. godinu, dok broj privrednih subjekata iznosi 5.838, od čega preduzetnici čine 84 odsto.

Definisanje razuđenog muzičkog sektora

Posebno je zanimljivo da osobe od 30 do 49 godina čine više od polovine sektora, 55 odsto, dodaje se u saopštenju.

Savetnica za muziku pri platformi Srbija stvara Zorica Tepić istakla je da je realizacija istraživanja prvi i neophodan korak ka definisanju veoma razuđenog muzičkog sektora.

Tepić je dodala da će uz pomoć ovog istraživanja moći da se razume muzička industrija, uvide potencijali i nedostaci i sistemski podrži neophodno, dodaje se u saopštenju. (FoNet)