Evropski projekti: Kako iskoristiti šansu koju nude IPA fondovi?
U proteklih deset godina iz sredstava Evropske unije finansirano je 387 projekata, vrednih 675 miliona evra, a uskoro se očekuje i pristup sredstvima iz IPA3 fonda (Instrument za pretpristupnu pomoć), rečeno na panelu “CFCU – Kako kompanije mogu učestvovati u javnim nabavkama”, održanom u sklopu EU nedelje mogućnosti.
Šta nam daju IPA fondovi iz EU?
„Do sada smo sproveli i iskoristili sredstva Evropske unije iz dve programske inicijative, IPA1 i IPA2, a u planu je i aktiviranje IPA3 u kome imamo ogromna sredstva za javna ulaganja u našoj zemlji – približno 14 milijardi evra“, rekla je predstavnica Sektora za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, Ministarstva finansija, Jelena Šarčević, načelnica Odeljenja za internu kontrolu projekata, nepravilnosti i pravna pitanja u okviru IPA projekata.
Ona dodaje kako se prethodnih godina dešavalo da deo sredstava ostane neiskorišćen, ali da je sada iskorišćen veliki procenat – približno 98 odsto novca EU dostupno kroz ove fondove.
Važnost uloge Evropske unije se, između ostalog, ogleda i u usklađivanju našeg zakonodavstva u oblasti javnih nabavki sa zakonodavstvom EU – što nam može u znatnoj meri olakšati proces pristupanja EU.
Šarčević je istakla četiri načela koja dele Srbija i EU, među kojima su: jednak tretman za sve, transparentnost, nediskriminacija i funkcionalnost.
Bitne informacije za prijavu na pozive ministarstva finansija
Na pitanje koje greške aplikanti najčešće prave, Šarčević ističe da su one pre svega tehničke prirode, poput jasnog čitanja zahteva i smernica – gde posebno apeluje na “već iskusne” podnosioce projekata da, bez obzira na svoja pređašnja iskustva, pažljivo pročitaju instrukcije, budući da se pozivi neretko dosta razlikuju.
Kao neki od najpopularnijih poziva na koja se pravna lica javljaju, ističu se grantovi – novac koji nije zajam, već ima karakteristiku bespovratnih sredstava.
Kao savet za sve zainteresovane koji bi učestvovali u javnim nabavkama, Šarčević kaže kako je potrebno redovno pratiti sajt i pozive koji se objavljuju, kao i to da se putem platforme mogu naći sve potrebne informacije i svi odgovori na pitanja koja bi potencijalni aplikanti imali.
Anica Kovačević, Nova ekonomija