Danas je Međunarodni dan protiv homofobije, transfobije i bifobije: Zašto se obeležava svakog 17. maja?
Danas je Međunarodni dan protiv homofobije, transfobije i bifobije. Šta zapravo stoji iza toga, zašto je to baš danas i zašto je važno obeležavanje?

(Foto: David Peterson, Pixabay)
Svet je znatno napredovao u zaštiti prava homoseksualaca, biseksualaca, transrodnih osoba, kvirova, interseksualnih i aseksualnih, ali put dalje ostaje dug, navodi agencija za stanovništvo Ujedninjenih nacija UNFPA.
Između ostalog, društvene reforme su se pomerile ka dekriminalizaciji LGBTQIA+ osoba i prema zaštiti njihiovih prava. Od 2019. 11 država je legalizovalo istopolni brak, a 13 je uklonilo propise koji su kriminalizovali LGBTQIA+ seksualnost, ukazuje UNFPA.
Dalje, politika zaštite prava jača na svim nivoima, na primer u zdravstvenoj nezi zaraženih virusom HIV i uopšte suzbijanju diskriminacije u zdravstvenoj zaštiti LGBTQIA+ osoba.
Važno je zbog diskriminacije i stigmatizacije, izolacije i nasilja
Uprkos napretku, diskriminacija i stigmatizacija nisu izbrisane. Desetine država nadalje kriminalizuju konsensualnu istopolnu seksualnost, a u nekim homoseksualcima preti i smrtna kazna.
Previše političkih lidera u svetu još populistički koristi jezik mržnje prema LGBTQIA+ zajednici.
Sve to tu zajednicu čini ranjivijom. Njeni pripadnici se natprosečno suočavanju sa pretnjom siromaštva, nasilja i drugih oblika marginalizacije.
Zašto 17. maja?
Pokretači inicijative su obeležavanje Međunarodnog dana protiv homofobije, transfobije i bifobije predložili da podignu svest o kršenju prava i podstaknu interes za LGBT prava širom sveta.
Datum je godišnjica odluke Svetske zdravstvene organizacije WHO iz 1990. da izbriše homoseksualnost iz međunarodnog kataloga oboljenja.
Običan dan u Srbiji
U Srbiji, današnji Međunarodni dan protiv homofobije, transfobije i bifobije je tanko ispraćen.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je saopštenjem na svom sajtu podsetilo da svi ljudi imaju jednaka prava, bez obzira na seksualnu orijentaciju, rodni identitet, pol, rod i polne karakteristike.
Zbog toga “je važno preventivno delovati na sve oblike diskriminacije LGBTIQ+ osoba”.
Kompas