Borović: Osumnjičeni za ubistvo Danke biće slobodni, ako se istraga ne završi u šest meseci

Ukoliko se istraga ne završi za šest meseci, osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić biće pušteni na slobodu, a istraga je upropašćena kada su političari počeli da se mešaju u nju, objasnio je advokat Borivoje Borović za N1.

Foto: FoNet, Aleksandar Barda

Optuženi za ubistvo Danke Ilić, koji se dosada branio ćutanjem, na saslušanju 4. juna rekao je da nema nikakve veze sa ubistvom i da nikada nije video devojčicu.

Borović kaže da mu je, na osnovu onog što je pratio u medijima, to očekivano.

„Nakon što su političari umešali u policijsku istragu, pa su nakon toga odlučili da daju izjave i da usmeravaju javnost u kom pravcu treba da ide istraga, dobili smo rezultat da je čovek shvatio da može da odgovara za teško ubistvo i dobije doživotnu kaznu zatvora. Ako je imao nameru da objasni neki saobraćajni udes, krivično delo koja je blažeg karaktera, više je nema, što znači upropaštena je policijska istraga“, objasnio je advokat.

Od nekompetentnog tumačenja događaja, do nekompetentnog proricanja

Kako dodaje, ne može da zaboravi da su na raznim televizijama policijski inspektori unapred objašnjavali kako izgledaju izvršenja dela ove dvojice okrivljenih.

„Pričali su gde se desilo ubistvo, gde je završilo telo, kako su ponosni na svoje kolege, na ministra policije koji je helikopterom dolazio u ovo malo mesto. Tada sam znao da je upropašćeno i samo ‘lice mesta’. Ima tu, naravno, i časnik lokalnih policajaca, ali istragu ipak usmerava tužilac. Tužilac je taj koji treba i da daje izjave o konkretnim stvarima i jedini ovlašćen da saopštava onoliko koliko može, kako ne bi upropastio istragu“, rekao je.

Ako se istraga ne završi šest meseci ne završi, osumnjičeni moraju da budu pušteni na slobodu

„Čitam u novinama da će se istraga završiti i kada okrivljeni budu psihijatrijsko-psihološki veštačeni. Prvo, za onog koji se brani ćutanjem, ne može biti bilo kakvo veštačenje. Za ovog drugog, koji je samo objasnio da nije izvršio ovo krivično delo, takođe ne može da se obavi to psihijatrijsko veštačenje. Pa, ukoliko se istraga u roku šest meseci ne završi, oni moraju da budu pušteni na slobodu“, objasnio je Borović.

Ako su nevini, ovo je grubo kršenje ljudskih prava

„Ne znam da li je on navodno priznao izvršenje nekog krivičnog dela, ali priznanje mora da ima podršku u materijalnim tragovima. On može da tvrdi da je priznanje iznuđeno torturom. Vrlo mi je žao šta je tom jadnom detetu moglo da se desi, ali sa druge strane, profesionalno govoreći, ako ti ljudi to nisu učinili, povreda ljudskih prava je ogromna. Niko ne odgovara za osobu koja je preminula prilikom ispitivanja u policijskoj stanici. Da li ova osoba koja je priznala, ima lake ili teške telesne povrede, to ne možemo nikada saznati, zato što je pravosuđe zarobljeno. Ako je imao povrede prilikom ispitivanja u policiji, te povrede moraju da budu konstatovane“, rekao je.

Borović je dodao da mi ne čujemo ništa od advokata osumnjičenih, a da ako je reč o braniocima koji su dodeljeni po službenoj dužnosti, oni ne mogu ništa da urade, samo da ćute, prate rad policije i štete svojim klijentima.

Upropašćena istraga i već viđen postupak

„Dodatni bol i greh nanosi se porodici devojčice, u trenu kada se pojavljuju razni medijski članci. Na neki način se oni optužuju da su prodali dete… Nijedan predmet ne zavšri dobro kada se na javan način komentarišu dokazi. Svi su te dokaze kontaminirali“, podvukao je advokat Borović.

Ako je policijski rad bio kvalitetan, oni su morali pronaći neki DNK trag, navodi.

„Dakle, sve je bilo pogrešno, upropašćena je istraga, već viđen postupak. Baš kao u slučaju pevačice Jelena Marjanović ili drugih nemamo ni jednu presudu, čak pravosnažnu, a prolaze godine. Dakle pravosuđe nije interesantno, samo je važna ta vest, politička promocija nekog događaja, gde se političari predstavljaju kao zaštitnici pravde, a kada sve to propadne, oni uvek na tom upropašćenom stanju, samo zaneme. I prilazimo na sledeći slučaj“, zaključio je on.

Najviši državni funkcioneri videli šansu za promociju i političke poene

Najviši državni funkcioneri, poput ministra policije i predsednika, videli šansu su da se promovišu i ubiraju političke poene u ovoj priči, dok su i tabloidi pod kontrolom vlasti, takođe, grubo zloupotrebili tragediju jedne porodice kako bi podigli čitanost, ocenjuje advokat Ivan Ninić za Danas komentarišući obrt u slučaju nestanka maloletne D. I. u Boru.

„Vučić nije mogao sebe da obuzda i da dopusti da on ne bude taj ‘dobošar’ koji će ekskluzivno naciji saopštiti kako su država i policija pod njegovom kontrolom rasvetlila slučaj od prvograzrednog značaja. Sve što se, od tog dana do danas, dešavalo je samo potvrda da ovakve stvari ne treba raditi, naročito ne sa pozicije predsednika države“, ističe on.

Kompas/N1/Danas